• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Nagroda za zielone przystanki

Białystok nagrodzony w konkursie „Innowacyjny Samorząd”, organizowanym przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej. Białostockie zielone przystanki z funkcją retencjonowania wód opadowych zajęły trzecie miejsce w kategorii duże miasta. W projekcie doceniono wielofunkcyjność wiat. Laureatów poznaliśmy 15 kwietnia na gali online.

Podczas czwartkowej gali ogłoszono laureatów konkursu „Innowacyjny Samorząd” w pięciu kategoriach: miasta duże – powyżej 200 tys. mieszkańców, gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy wiejskie i powiaty. W tym roku do redakcji Serwisu Samorządowego PAP wpłynęło 396 opisów nowatorskich działań podejmowanych przez samorządy gmin i powiatów.

W kategorii duże miasta nagrodzono Lublin, Gdynię, Wrocław i Białystok. Białystok, który wraz z Wrocławiem zajął trzecie miejsce, ujął jury projektem zielonych przystanków z funkcją retencjonowania wód opadowych. W ramach tej inwestycji w wybranych lokalizacjach pojawiły się trzy wyjątkowe wiaty przystankowe.

Ideą budowy zielonych przystanków było przystosowanie Białegostoku do zmian klimatu poprzez miejscowe obniżenie temperatury, ograniczenie tzw. miejskiej wyspy ciepła oraz retencję wody opadowej. Planując inwestycję, poszukiwano rozwiązania, które połączy ze sobą wiele aspektów: środowiskowych, estetycznych, bezpieczeństwa i komfortu pasażerów oczekujących na autobus. Każda wiata wyposażona została w zielony dach o powierzchni 10 m2, zieloną ścianę boczną, pnącza na tylnej ścianie oraz donicę z kompozycją traw. Innowacyjność projektu polega na wielofunkcyjności wiat przystankowych. Mają one zielony dach, są otoczone roślinnością, a do tego zatrzymują wodę opadową, która w 90% jest wykorzystywana przez rośliny. Nadmiar wód opadowych z dachu jest odprowadzany do pojemników zlokalizowanych pod przystankiem.

– Nasze zielone przystanki już po raz kolejny zostały docenione. Specjalne wiaty doskonale sprawdzają się tam, gdzie istnieje potrzeba zatrzymywania wody opadowej i wprowadzenia zieleni w miejskiej przestrzeni. Zieleń nie tylko cieszy oko i daje cień, ale też oczyszcza powietrze – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Warto wiedzieć, że podczas opadów dach wiaty potrafi zatrzymać jednorazowo 250 litrów cennej deszczówki. Rocznie jest to ok. 6750 litrów wody opadowej, która nie trafia do kanalizacji deszczowej. W Budżecie Obywatelskim 2021 białostoczanie zaproponowali budowę ośmiu takich wiat.

Zwycięzców konkursu wybrała kapituła, w której znaleźli się: Daniel Baliński – zastępca dyrektora Departamentu Strategii w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Rudolf Borusiewicz – dyrektor biura Związku Powiatów Polskich, prof. Stanisław Łobejko – Szkoła Główna Handlowa, Justyna Orłowska – pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, dr Tomasz Pilewicz – Szkoła Główna Handlowa, Andrzej Porawski – dyrektor biura Związku Miast Polskich, Leszek Świętalski – sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich RP oraz Anna Banasik – redaktor naczelny Serwisu Samorządowego PAP.

Więcej informacji znajduje się na stronie samorzad.pap.pl.

Kamila Bogacewicz

Do góry