Facebook icon
  • Rynek Kościuszki w Białymstoku

Nabór do grup wsparcia osób z otyłością

Dodana: 14.02.2020 12:39

Zajęcia sportowe, spotkania z psychologiem i dietetykiem oraz w warsztaty kulinarne – białostoczanie mogą wziąć udział w projekcie „Tworzenie grup wsparcia dla osób z otyłością”. Prawie 163 tys. zł na realizację tego projektu pozyskało Miasto Białystok z Ministerstwa Zdrowia. W poniedziałek (17 lutego) rozpocznie się nabór chętnych.

Projekt „Tworzenie grup wsparcia dla osób z otyłością” skierowany jest do mieszkańców Białegostoku z potwierdzoną otyłością (BMI≥30), które nie posiadają przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania aktywności fizycznej i będą sumiennie uczęszczały na zajęcia według zaplanowanego harmonogramu. W ramach projektu zostanie zorganizowanych pięć grup wsparcia, dwie dla mieszkańców w wieku 25–40 lat, dwie grupy dla osób w wieku 41–60 lat i jedna dla seniorów – powyżej 60 roku życia. Z myślą o wszystkich uczestnikach zaplanowano zajęcia grupowe z dietetykiem i psychologiem, warsztaty kulinarne oraz spotkania grupowe z trenerem personalnym lub fizjoterapeutą. Zajęcia będą się odbywały od lutego do lipca 2020 roku. Uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne.

– Uczestnicy projektu będą mieli kompleksową opiekę, między innymi dietetyka i psychologa. Dzięki temu zyskają wiedzę na temat konsekwencji otyłości, poznają zasady prawidłowego żywienia. Z pomocą fachowców będą mogli wprowadzić istotne zmiany w swoim życiu – mówi zastępca prezydenta Zbigniew Nikitorowicz.

Aby wziąć udział w projekcie należy wysłać zgłoszenie w dniach 17–19 lutego 2020 r. na adres: grupawsparcia@um.bialystok.pl bądź złożyć je osobiście w Departamencie Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Białymstoku przy ul. gen. J. Bema 60/1, pok. nr 10 (w godzinach pracy Urzędu Miejskiego: poniedziałek 8.00 – 17.00, wtorek–piątek 7.30 – 15.30).

Decyduje kolejność zgłoszeń! Szczegółowe informacje (karty rekrutacyjne, regulamin) są dostępne w zakładce Ochrona zdrowia.

Miasto już po raz drugi realizować będzie projekt „Tworzenie grup wsparcia dla osób z otyłością”. W 2018 roku z zajęć skorzystało 60 mieszkańców Białegostoku. Głównym celem zadania było zmniejszenie stopnia otyłości wśród ok. 60% osób, które ukończyły pełen cykl zajęć. Projekt cieszył się olbrzymim zainteresowaniem, uczestniczyło w nim aktywnie: w grupie 40-latków 27 osób (przez pierwsze 2 miesiące uczestniczyło 100% zgłoszonych osób), w grupie seniorów – 30 osób.

Warto wiedzieć, że ponad 20 lat temu Światowa Organizacja Zdrowia uznała otyłość za chorobę. Za duża waga prowadzi do wielu schorzeń: cukrzycy, chorób serca, nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu, nowotworów, a także depresji i izolacji społecznej.

Białostocki projekt „Tworzenie grup wsparcia dla osób z otyłością” jest finansowany z Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.

Eliza Bilewicz-Roszkowska

Do góry