• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Muzeum Pamięci Sybiru Top Inwestycją 2020

Dodana: 27.05.2020 13:13

Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku nagrodzone tytułem Top Inwestycje Komunalne 2020. To już 9. edycja prestiżowego konkursu, w którym doceniane są wyróżniające się inwestycje samorządowe. Dzisiaj (27 maja) w trakcie samorządowego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbywającego się w internecie (EEC Online), poznaliśmy najlepszą dziesiątkę spośród zgłoszonych inwestycji z całej Polski.

Konkurs Top Inwestycje Komunalne ma na celu wskazanie najlepszych praktyk inwestycyjnych, skali inwestycji komunalnych i ich prorozwojowego efektu dla gospodarki, regionu i mieszkańców. Laureatów wybiera Rada Konsultacyjna złożona z doświadczonych samorządowców, ekonomistów, menedżerów, ekspertów i urzędników, oraz czytelnicy w drodze internetowego głosowania. Dodatkowo oceniane są m.in. takie czynniki, jak funkcjonalność, nowatorstwo czy walory estetyczne. Konkurs dotyczy inwestycji oddanych do użytku w ubiegłym roku lub zrealizowanych w przynajmniej 50%. W tegorocznej edycji konkursu jurorzy mieli do wyboru 25 inwestycji zakwalifikowanych do II etapu. Spośród nich wybranych zostało 10 najlepszych w tym – Muzeum Pamięci Sybiru.

– Muzeum jest sukcesem wszystkich tych, którzy tworzą lokalną społeczność. Bez nich nie udałoby się zmienić tak bardzo naszej małej ojczyzny. Wyróżnienie w konkursie pokazuje, że w Białymstoku pamiętamy o przeszłości i kulturze powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.To dla nas szczególnie ważna inwestycja. Chcemy oddać hołd wszystkim, którzy zostali wywiezieni i pomordowani na nieludzkiej ziemi. Dlatego tworzymy placówkę, która będzie miejscem dokumentowania przeżyć i losów Polaków zsyłanych na Syberię i do Kazachstanu.

Muzeum Pamięci Sybiru to inwestycja obejmująca adaptację i rozbudowę historycznego obiektu oraz rewitalizację jednego magazynu i jego otoczenia wraz z torami kolejowymi w kompleksie obiektów wojskowych z lat 30. XX wieku. Budowa siedziby muzeum jest już ukończona, obecnie trwają prace nad przygotowaniem wystawy stałej. W efekcie zwiększy się liczba odwiedzających placówkę, a jej zbiory będą lepiej i szerzej eksponowane. Ponadto projekt przyczyni się do podniesienia atrakcyjności turystycznej miasta, stanie się jednym z jego symboli.

Eliza Bilewicz-Roszkowska


Do góry