• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Muzeum Pamięci Sybiru nominowane

Dodana: 07.04.2022 12:25

Działalność Muzeum Pamięci Sybiru otrzymała nominację do Podlaskiej Marki 2021. Głosowanie internetowe już się rozpoczęło i potrwa do 12 kwietnia.

W tym tygodniu ogłoszono nominacje w konkursie Podlaska Marka 2021. O tytuł stara się 30 inicjatyw, produktów i wydarzeń regionalnych. W każdej z dziesięciu kategorii kapituła konkursu wskazała po trzech nominowanych. To już 18. edycja plebiscytu organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Zgłoszona przez Miasto Białystok „Działalność Muzeum Pamięci Sybiru” została nominowana w kategorii Społeczeństwo. Głosować można na stronie organizatora do północy 12 kwietnia.

– W tej wyjątkowej i nowoczesnej placówce godnie upamiętniamy Polaków przymusowo zesłanych w głąb Rosji oraz tych, którzy Syberię odkrywali i badali. Przekazujemy kolejnym pokoleniom wiedzę o losach Polaków na dalekiej Syberii – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Mam nadzieję, że białostoczanie zechcą wziąć udział w konkursie i zagłosują na działalność tej placówki, która jest hołdem złożonym Sybirakom i ich rodzinom. Białystok był jednym z miast, które zostały szczególnie doświadczone przez sowieckie represje.

Zwieńczeniem starań o upamiętnienie martyrologii Sybiru było utworzenie odrębnej instytucji. Muzeum Pamięci Sybiru zostało otwarte 17 września 2021 r. Placówka mieści się w jednym z przedwojennych magazynów wojskowych przy ulicy Węglowej 1. Obok znajdują się tory kolejowe, którymi w latach 40-tych odjeżdżały transporty z mieszkańcami Białegostoku i regionu na Sybir. Jest to budynek 4-kondygnacyjny o powierzchni ponad 6 tysięcy m2. Na ponad 2 tysiącach m2 powierzchni wystawienniczej znajduje się 159 gablot, 29 projektorów i 95 urządzeń audio, 9 kiosków multimedialnych, 99 symbolicznych steli, 63 panele tekstowe i 356 tabliczek z opisami. Przygotowano też multimedia, w tym ponad 100 minut nagrań dźwiękowych i blisko 20 minut filmów.

Muzeum cieszy się dużą popularnością. Od otwarcia do końca 2021 roku odwiedziło je 18 tys. osób.

Wyniki Podlaskiej Marki Roku poznamy podczas finałowej gali, która ma odbyć się w maju, w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Kamila Bogacewicz

Do góry