• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Muzeum Pamięci Sybiru – kierowanie placówką

Dodana: 07.11.2016 13:54

Prezydent Białegostoku rozpoczął procedurę w sprawie powołania białostockiego historyka Wojciecha Śleszyńskiego na stanowisko dyrektora nowej miejskiej placówki kultury – Muzeum Pamięci Sybiru. W tym celu prezydent wystąpił o wymagane przepisami prawa opinie do stowarzyszeń zawodowych i twórczych

Wojciech Śleszyński, profesor Uniwersytetu w Białymstoku i prorektor tej uczelni, pracę na stanowisku dyrektora Muzeum Pamięci Sybiru ma rozpocząć 1 stycznia 2017 roku. Będzie pełnił tę funkcję do czasu, aż zakończą się wszystkie działania mające na celu utworzenie placówki i otwarcie wystawy stałej. Do jego głównych zadań będzie należało wdrażanie kolejnych etapów budowy stałej siedziby muzeum, nadzór merytoryczny nad realizacją stałej ekspozycji, budowanie zespołu pracowników oraz pozyskiwanie i zabezpieczanie zbiorów. Prowadzone będą też badania nad losami Polaków na Sybirze oraz dokumentowanie historii dawnych ziem wschodnich II Rzeczypospolitej.

Powołanie dyrektora placówki jest konsekwencją decyzji Rady Miasta Białystok, która podjęła uchwałę o wyłączeniu Muzeum Pamięci Sybiru ze struktur Muzeum Wojska – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski. – Dlatego zwróciłem się do pięciu organizacji i stowarzyszeń z prośbą o opinie w tej sprawie.

Rada Miasta Białystok 24 października 2016 r. podjęła także uchwałę w sprawie ustalenia treści projektu statutu Muzeum Pamięci Sybiru w celu przekazania go do uzgodnienia z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Muzeum Pamięci Sybiru będzie mieściło się przy ul. Węglowej. Na początku grudnia ma zakończyć się pierwszy etap budowy czyli wykonanie stanu zerowego budynku. Całkowity koszt inwestycji ma wynieść ok. 42 mln zł.

Anna Kowalska

Do góry