Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Murale z Konopnicką w roli głównej

Dodana: 19.10.2021 14:24

Dziś (19 października) w Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego nr 1 w Białymstoku odsłonięte zostały murale inspirowane postacią i twórczością patronki placówki Marii Konopnickiej.

Autor Alex Kontra na pierwszym malowidle przedstawił patronkę szkoły jeżdżącą na łyżwach. Maria Konopnicka ma na sobie spódnicę wykonaną z tkaniny dwuosnowowej, charakterystycznej dla Podlasia i nawiązującej do innego białostockiego muralu tego autora – „Chłopiec i tkanina”. Motyw jazdy na łyżwach to nawiązanie do dyscypliny sportu, którą trenują uczniowie placówki – short-track. Konopnickiej na muralu towarzyszą krasnoludki, a jeden z nich również ma łyżwy. Kolejny trzyma tarczę z barwami Białegostoku, a na hełmie ma biało-czerwoną wstążkę. Inne namalowane przez Alexa Kontrę krasnale prezentują różne dziedziny, na których koncentruje się szkoła – przedmioty ścisłe, humanistyczne, robotyka i sztuka. Ostatni krasnal odlatuje balonem. To symbol wypuszczenia w świat wykształconych młodych ludzi. Na muralu, w tle, znajduje się też Pałac Branickich oraz Archikatedra Białostocka, która jest kościołem parafialnym placówki.

Wszystkie symbole ujęte na malowidle są inspirowane książką Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Kolorystyka i metaforyka muralu to swoisty obraz szkoły, dla której przedstawione na nim wartości są bardzo ważne. Natomiast klimat tego obrazu sugerujący bajkową  prostotę i magiczną rzeczywistość odzwierciedla świat widziany oczami dzieci. Świat, w którym miesza się naiwność z czarami, gdzie wszystko jest możliwe a ludzie są po prostu lepsi.

– Nauczycielom, uczniom i rodzicom gratuluję pomysłu i przemyślanej koncepcji całego projektu. Malowidło z Konopnicką na łyżwach to nowy ciekawy punkt na muralowej mapie naszego miasta, a dwa pozostałe wspaniale go dopełniają – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Kolejny mural, klimatem i literackim nawiązaniem łączący się z pierwszym namalowanym przez Alexa Kontrę, powstał w korytarzu na drugim piętrze szkoły. Natomiast trzeci znajduje się przy boisku – na nim widnieją krasnoludki grające w piłkę.

Agnieszka Błachowska

Do góry