Facebook icon
  • 200521 pano-1.jpg

Miejskie instytucje kultury przygotowują się do otwarcia

Dodana: 28.05.2020 13:38

Zgodnie z zapowiedziami rządu od 6 czerwca mogą ponownie zostać otwarte m.in. kina i teatry. Zamknięte dotychczas miejskie instytucje kultury – Białostocki Teatr Lalek, Białostocki Ośrodek Kultury oraz Dom Kultury „Śródmieście” – muszą dostosować się do wytycznych dla danego rodzaju działalności. Dokładne daty otwarcia poszczególnych jednostek będą podawane na ich stronach internetowych.

Zamknięte dotychczas miejskie instytucje kultury: Białostocki Teatr Lalek, Białostocki Ośrodek Kultury – prowadzący też kino Forum – oraz Dom Kultury „Śródmieście” planują swoje otwarcie po 6 czerwca. Instytucje przy oponowym otwarciu muszą dostosować się do wytycznych przygotowywanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla danego rodzaju działalności, w tym wypadku dla teatrów, domów i ośrodków kultury. Zgodnie z zapowiedziami widownia będzie mogła być wypełniona do 50% pojemności oraz widzowie będą musieli nosić maseczki.

Aby zapewnić bezpieczeństwo odbiorcom i pracownikom instytucje na podstawie wytycznych przygotują zasady obowiązujące po ich otwarciu. Warunki te będą uzgadniane z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Białymstoku.

Dotychczas, w ramach wcześniejszego łagodzenia obostrzeń przez rząd, warunki otwarcia z Sanepidem uzgodniły instytucje wystawiennicze: Galeria im. Sleńdzińskich, Muzeum Wojska i Muzeum Pamięci Sybiru, które otwarte będą od 2 czerwca, oraz Galeria Arsenał – od 20 czerwca.

W Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. L. Waryńskiego będzie prezentowana wystawa stała „Sztuka w genach”, przy ul. Legionowej – „Barbara Narębska–Dębska (1921-2000) grafika, akwaforty”, przy ul. Wiktorii – „Czesław Zdanowicz. Kwintesencja”. Zaplanowano też prezentację plenerową przy Rynku Kościuszki 4 – „Kryzys tożsamości”, fotografie Michała Hellera.

Muzeum Wojska również od 2 czerwca zaprasza zwiedzających na wystawę czasową „Dzieci Białostockie pod Nowogrodem”. Tematem jest historia 42. Pułku Piechoty (jednostki przedwojennego garnizonu białostockiego), z akcentem na jego działania podczas kampanii wrześniowej 1939 r.

Z kolei Galeria Arsenał od 20 czerwca przy ul. A. Mickiewicza zaprasza na nowe wystawy: „Wiosna na osiedlu Bema”, „Anbar. Ćwiczenia z mimikry” Jasminy Metwaly oraz projekty w przestrzeni edukacyjnej „Wymiennik roślinny” i „Wymiennik sztuki”. Od 27 czerwca w elektrowni czynna będzie ekspozycja „Niech poprzedza cię płomień”. Od początku czerwca w internecie będzie prezentowana wirtualna wystawa „Solidarność i sprawstwo”.

Eliza Bilewicz-Roszkowska

Do góry