Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Miejska inauguracja roku szkolnego

Dodana: 02.09.2020 14:27

Kategorie: Aktualności Edukacja

W środę (2 września) w Białymstoku uroczyście zainaugurowano nowy rok szkolny 2020/2021. Naukę w szkołach i wychowanie w przedszkolach rozpoczęło w sumie ponad 48 tys. dzieci i młodzieży. W trakcie dzisiejszej uroczystości wyróżnieni uczniowie i nauczyciele otrzymali także medale „Diligentiae – za pilność”.

Miejska inauguracja roku szkolnego odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Brukowej. We wszystkich szkołach Miasta Białegostoku naukę rozpoczęło ponad 38,6 tys. uczniów, najwięcej w szkołach podstawowych – ponad 21,8 tys. W szkołach średnich uczy się teraz ponad 16,8 tys. uczniów, w tym ok. 8,9 tys. w liceach, ok. 6,7 tys. w technikach, ok. 1,2 tys. w branżowych szkołach I stopnia. Wielu uczniów po wakacjach wróciło do wyremontowanych placówek. W tym roku Miasto zleciło remonty za ok. 3,2 mln zł w ponad 36 placówkach oświatowych i opiekuńczo-wychowawczych. Wiele z nich odbyło się trakcie tegorocznych wakacji.

– Z okazji rozpoczynającego się nowego roku szkolnego wszystkim uczniom życzę dużo cierpliwości, spokoju i wielu osiągnięć. Bądźcie radośni, rozwijajcie swoje pasje i zainteresowania. Powodzenia – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Nauczycielom i pracownikom oświaty życzę satysfakcji z pracy i samych sukcesów zawodowych.

W trakcie dzisiejszej uroczystości wyróżnieni zostali najlepsi uczniowie oraz ich mistrzowie – nauczyciele towarzyszący młodzieży na drodze rozwoju. Medale „Diligentiae – za pilność” z rąk prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego otrzymało 83 uczniów i 83 nauczycieli. Powołano także 13 nowych dyrektorów placówek edukacyjnych.

Wyróżnienie „Diligentiae – za pilność” w formie okolicznościowego medalu i certyfikatu przyznawane jest przez Prezydenta Miasta Białegostoku co roku, a wręczane podczas uroczystej inauguracji nowego roku szkolnego. Medale są symbolem etosu uczciwej i rzetelnej pracy, dążenia do zdobywania wiedzy i wszechstronnego rozwoju. Przyznane zostały po raz pierwszy w 2004 roku.

Warto wiedzieć, że 1 września rozpoczęły działalność: Zespół Placówek Oświatowo-Wychowawczych nr 1 w Białymstoku (łączący Szkolne Schronisko Młodzieżowe i Bursę Szkolną) oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego nr 3, w którego skład wchodzi Szkoła Podstawowa nr 32 im. mjr Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal” i XII Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego.

Więcej zdjęć z wręczenia medali znajduje się w albumie na Facebooku.

Kamila Bogacewicz

Do góry