• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Majówka w Białymstoku

Dodana: 28.04.2017 13:56

Długi weekend majowy warto spędzić w Białymstoku. Miasto przygotowało ciekawą ofertę dla mieszkańców i turystów. Można wybrać się na majówkę przy Stawach Marczukowskich czy zwiedzić Pałacyk Gościnny przy ul. J. Kilińskiego.

Majówka z Budżetem Obywatelskim

Majówka z Budżetem Obywatelskim” odbędzie się w poniedziałek, 1 maja, przy Stawach Marczukowskich. Rozpocznie się o godz. 13.00. Uczestnicy będą mogli zobaczyć, jak zmieniło się to miejsce przy ul. Marczukowskiej. Przeszło gruntowną metamorfozę, powstała tu komfortowa strefa wypoczynkowa. Wokół stawów utworzono taras widokowy ze stojakami na rowery, a także miejsce do grillowania. Wybudowano altanę, dwa drewniane mostki i „ptasią wieżę” do obserwacji ornitologicznych.

W trakcie majówki serwowana będzie bezpłatna kiełbasa z grilla. Można będzie otrzymać od prezydenta Białegostoku biało-czerwone flagi. Mieszkańcy będą także mogli odwiedzić stoisko Budżetu Obywatelskiego 2018 i porozmawiać o tegorocznej edycji, zasadach i harmonogramie. Warto skorzystać z tej możliwości, tym bardziej że zgłaszanie projektów rozpocznie się już 4 maja.

Dzień później – 2 maja o godz. 19.00 – zostanie zorganizowane wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy ul. Jana Kilińskiego. W tym wydarzeniu także udział mogą wziąć wszystkie zainteresowane osoby. Władzom miasta szczególnie zależy na udziale młodzieży.

Kolejna propozycja Miasta to „Dzień otwarty w Pałacyku Gościnnym”. Zostanie on zorganizowany w środę, 3 maja. Zabytek przy ul. J. Kilińskiego 6 będzie można zwiedzać między godz. 11.00 a 14.00. Mieszkańców po unikatowych, barokowych wnętrzach oprowadzą pracownicy Urzędu Miejskiego. Opowiedzą o bogatej historii tego miejsca.

Pałacyk Gościnny został zbudowany w 1771 roku przez hetmana Jana Klemensa Branickiego dla żony Izabeli. Dziś znajduje się tam Urząd Stanu Cywilnego – Pałacyk Ślubów. Budynek służy także prezydentowi Białegostoku do celów reprezentacyjnych.

– Zapraszam mieszkańców do udziału w przygotowanych wydarzeniach. Wierzę, że każdy znajdzie dla siebie coś interesującego – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Mam nadzieję, że Białystok chętnie odwiedzą także turyści. Poznają historię i wielokulturową tradycję naszego miasta.

W Multimedialnym Centrum Informacji Turystycznej turyści dowiedzą się, co warto w naszym mieście zobaczyć i zwiedzić. Będą mogli m.in. poznać białostockie szlaki turystyczne, wyjątkowe murale czy skorzystać ze ścieżek rowerowych i Białostockiej Komunikacji Rowerowej (BiKeR).

Kamila Busłowska

Do góry