Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Majówka w Białymstoku

Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja mieszkańcy Białegostoku zostali obdarowani sadzonkami dębów. Miasto kupiło dla białostoczan 230 drzewek. W ten sposób zostały zainagurowane obchody majowych świąt.  

Piątkowa akcja przekazywania drzewek rozpoczęła się o godz. 12.00 w parku Planty. Dęby, będące symbolem siły, potęgi i trwałości, były rozdawane w ramach upamiętnienia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mieszkańcy, którzy otrzymali sadzonki, będą mogli je posadzić na swoich działkach, w ogródkach.

– Ze względu na trwającą epidemię koronawirusa te majowe święta już po raz drugi będziemy obchodzić bez uroczystości z udziałem mieszkańców. Bardzo bym chciał, żeby było inaczej. Postaraliśmy się jednak, aby tegoroczna majówka była mimo wszystko radosna, a nasze miasto – kolorowe i odświętne. Białystok będzie przystrojony w biało-czerwone barwy. Do dekorowania swoich okien i balkonów zachęcam też białostoczan – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

W sobotę (1 maja) będziemy obchodzić 17. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji miasto zostanie udekorowane polskimi i unijnymi flagami. W samo południe, w centrum, ma zostać odtworzona „Oda do radości”.

Kolejnego dnia (2 maja) w centrum miasta zostaną ustawione stojaki, z których mieszkańcy będą mogli brać kokardy narodowe. Przygotowaliśmy 8 stojaków z 4 tys. kokard. W samo południe flaga na maszcie stojącym przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego zostanie podniesiona. Można też będzie usłyszeć hymn Polski.

Z kolei 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, o godz. 9.00 prezydent Tadeusz Truskolaski złoży kwiaty przy obelisku w Parku Konstytucji, a o godz. 12.00 przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. W południe można będzie usłyszeć hymn Polski, „Śpij kolego” oraz „Witaj majowa jutrzenko”.

Kamila Bogacewicz

Do góry