Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Lowlanders Białystok wraca do gry

Dodana: 04.09.2020 13:30

Kategorie: Sport Aktualności

Pandemia przeszkodziła we wcześniejszym rozegraniu sezonu Ligi Futbolu Amerykańskiego. Aktualna sytuacja wymusza wiele zmian w systemie rozgrywek, jednak zostały opracowane odpowiednie rozwiązania. Dzięki temu, po 434 dniach czekania na możliwość zagrania meczu ligowego, drużyna Lowlanders Białystok 5 września zmierzy się z drużyną Silesia Rebels na Stadionie Miejskim w Białymstoku.

Sobotni mecz, który rozegra się o godz. 12.00 na boisku bocznym białostockiego stadionu, będzie pierwszym spotkaniem obu drużyn w ramach rozgrywek na najwyższym szczeblu.

– Mimo że drużyna Lowlanders miała długą przerwę, wierzę, że jest dobrze przygotowana sportowo i organizacyjnie do rozgrywek. Mamy ciekawą kadrę i liczę na to, że trzeci raz z rzędu Lowlandersi zawalczą w finale Polish Bowl – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

W tym roku do rozgrywek przystąpiło 6 drużyn. Oprócz Lowlanders są to ubiegłoroczni Mistrzowie Polski Panthers Wrocław, Tychy Falcons, Warsaw Mets, Bydgoszcz Archers oraz Silesia Rebels. W rundzie zasadniczej każdy z każdym rozegra po jednym meczu i cztery najlepsze drużyny utworzą pary półfinałowe. Finał XV Polish Bowl zaplanowany jest na 14 listopada i tradycyjnie, jak co roku, odbędzie się na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu.

Białostoczanie do sezonu przystępują pod wodzą nowego trenera Johna Bookera, który przy pomocy Damiana Kołpaka będzie zajmował się ofensywą, natomiast w roli koordynatora obrony zobaczymy Tomasza Żukowskiego. Do drużyny dołączyli też nowi zawodnicy: Brytyjczyk Glen Toonga (jeden z najlepszych running backów ligi niemieckiej GFL), Antek Podgórski z Warsaw Mets (finalista International Pathway Player Pathway) oraz Adam Roszkowski (wraca po 4 latach w rodzinne strony), David Müller oraz Laurynas Orlovicius. Za 2 tygodnie do drużyny dołączy także Tommy Kaczocha, Amerykanin z polskim paszportem, który obecnie walczy o tytuł Mistrza Finlandii z Kuopio Steelers. Atak drużyny poprowadzi rozgrywający Jon Mullin, reprezentujący w 2019 r. Wesley College w USA.

Nie można zapomnieć o utalentowanej białostockiej młodzieży, która w roku 2018 zdobyła brąz, a w 2019 4 miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów. Do kadry seniorskiej dołączyli m.in. Noel Graf (najskuteczniejszy zawodnik drużyny juniorów w latach 2018-2019), Jakub Dąbrowski, Hubert Klejna, Marcin Wojtulewicz, Dawid Raczko oraz Janek Sawicki.

Wstęp na sobotni mecz jest bezpłatny, jednak należy się zarejestrować online na stronie Evenea.pl.

(oprac. Agnieszka Błachowska)

Do góry