• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Laureaci nagrody literackiej

Andrzej Stasiuk, Justyna Kulikowska i Marta Stachniałek – nagrodzeni. W sobotę (2 kwietnia) w klubie Fama została wręczona 31. Nagroda Literacka Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Poznaliśmy laureatów w dwóch kategoriach – najlepsza książka roku i najlepszy debiut poetycki.

Prezydent Miasta Białegostoku, uwzględniając opinię kapituły, przyznał nagrodę literacką za 2021 rok. W kategorii najlepsza książka roku nagrodę otrzymało dwóch twórców: Andrzej Stasiuk za powieść „Przewóz” oraz Justyna Kulikowska za tom poetycki „gift. z Podlasia”. Pierwsze dzieło doceniono za wciąż aktualną opowieść o wojnie i historii, drugie – za przejmujące językowe studium traumy. Z kolei w kategorii najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku nagrodę przyznano Marcie Stachniałek za tom poetycki „polski wrap”. Autorkę wyróżniono za świetnie przyrządzone poetyckie burrito.

– Składam serdeczne gratulacje nagrodzonym. Gratuluję też wszystkim autorom, których książki i tomiki poetyckie były zgłaszane do naszej białostockiej nagrody – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Ta nagroda jest jedną z najstarszych nagród literackich w kraju. Już od ponad 30 lat kształtuje literacką przestrzeń, wskazuje niezwykłe talenty i otwiera przed nimi drogę do dalszej kariery i wyróżnień. Jednocześnie przyczynia się do popularyzacji twórczości białostoczanina Wiesława Kazaneckiego.

Do 31. edycji nagrody wpłynęło łącznie, w dwóch kategoriach, ok. 50 wniosków. Nominowanych było 6 tytułów. W kategorii najlepsza książka roku: „Cicho, cichutko” (Ignacy Karpowicz), „gift. z Podlasia” (Justyna Kulikowska) i „Przewóz” (Andrzej Stasiuk). W kategorii najlepszy poetycki debiut: „Różowy flaming” (Przemysław Górecki), „Wszystko już było dotykane” (Kinga Skwira), „polski wrap” (Marta Stachniałek).

Kapituła obradowała w składzie: Dawid Bujno, Halina Kazanecka, Jarosław Klejnocki, Marek Kochanowski, Zofia Król, Piotr Paziński, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska – przewodnicząca oraz Anna Pieciul – sekretarz.

Uroczyste ogłoszenie laureatów 31. edycji odbyło się w klubie Fama przy ulicy Legionowej. Spotkanie poprowadził Andrzej Bajguz. Uczestnicy wysłuchali minirecitalu Julii Kuzyki, przy akompaniamencie Marcina Nagnajewicza.

Warto wiedzieć, że po raz pierwszy Nagrodę Literacką im. Wiesława Kazaneckiego przyznano w 1992 r. Już od trzech dekad otrzymują ją twórcy uprawiający wszystkie rodzaje i gatunki literackie. Wymóg formalny, kształtujący specyfikę nagrody, jest jeden – autorzy muszą być związani z Białymstokiem (lub regionem) pochodzeniem, tematyką swojej twórczości lub miejscem wydania.

Kamila Bogacewicz

Do góry