Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Kultura od czerwca

Dodana: 21.05.2020 14:37

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – część miejskich instytucji kultury zostanie otwarta na początku czerwca. Służby sanitarne zaakceptowały przedstawione przez placówki zasady bezpieczeństwa.

Od 2 czerwca można będzie odwiedzać Muzeum Wojska w Białymstoku, Galerię Arsenał i Galerię im. Sleńdzińskich. Nowe zasady wstępu oraz regulaminy zwiedzania będą dostępne na stronach poszczególnych placówek. Wszystkie instytucje przy ponownym otwarciu stosują się do wytycznych określonych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – www.gov.pl. Pozostałe instytucje kultury – zgodnie z rozporządzeniami rządowymi – będą nieczynne dla odbiorców do czasu zmiany przepisów.

Na nadchodzący czas instytucje kultury przygotowują swoje obiekty i jednocześnie planują działania oraz ofertę dla zwiedzających – zapewnia zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Mamy nadzieję, że mieszkańcy stęsknili się za kulturą bezpośrednią i chętnie z tej oferty skorzystają. 

W Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. L. Waryńskiego będzie  prezentowana wystawa stała „Sztuka w genach”, przy ul. Legionowej – „Barbara Narębska–Dębska (1921-2000) grafika, akwaforty”, przy ul. Wiktorii – „Czesław Zdanowicz. Kwintesencja”. Zaplanowano też prezentację plenerową przy Rynku Kościuszki 4 – „Kryzys tożsamości”, fotografie Michała Hellera.

Muzeum Wojska również od 2 czerwca zaprasza zwiedzających na wystawę czasową „Dzieci Białostockie pod Nowogrodem”. Tematem jest historia 42. Pułku Piechoty (jednostki przedwojennego garnizonu białostockiego), z akcentem na jego działania podczas kampanii wrześniowej 1939 r.

Z kolei Galeria Arsenał od 20 czerwca przy ul. A. Mickiewicza zaprasza na nowe wystawy: „Wiosna na osiedlu Bema”, „Anbar. Ćwiczenia z mimikry” Jasminy Metwaly oraz projekty w przestrzeni edukacyjnej „Wymiennik roślinny” i „Wymiennik sztuki”. Od 27 czerwca w elektrowni czynna będzie ekspozycja „Niech poprzedza cię płomień”. Od początku czerwca w internecie będzie prezentowana wirtualna wystawa „Solidarność i sprawstwo”.

W tym roku nie odbędzie się „Święto Ulicy Kilińskiego” w standardowej formie. Mieszkańców zapraszamy na wirtualne wydarzenie – 24 maja (w niedzielę) o godz. 11.00 na profilu Domu Kultury „Śródmieście” na Facebooku odbędzie się transmisja online. Będzie można wysłuchać rozmowy trzech dyrektorów: Wojciecha Bokłago z Domu Kultury „Śródmieście”, Roberta Sadowskiego z Muzeum Wojska oraz Jolanty Szczygieł-Rogowskiej z Galerii Sleńdzińskich.

Anna Kowalska 

 

Do góry