• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Koronawirus – na co zwrócić uwagę?

W Zielonej Górze zdiagnozowano pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w Polsce. W związku z tym warto wiedzieć, jak strzec się przed tą chorobą. Warto zapoznać się z informacjami zamieszczanymi na stronach Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz stosować do zaleceń. Zachowajmy zdrowy rozsądek i podstawowe zasady higieny.

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Koronawirus przenosi się drogą kropelkową – podczas kaszlu, kichania czy mówienia.

Miasto Białystok współpracuje z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego i monitoruje na bieżąco sytuację. Miasto wspiera wszystkie służby, inspekcje i instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo epidemiologiczne białostoczan. Pod koniec stycznia odbyło się pierwsze posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zwołanego w związku z ogólną sytuacją globalną występowania koronawirusa 2019-nCoV, a od końca lutego działa powołany przez prezydenta Zespół do spraw monitorowania sytuacji epidemiologicznej dotyczącej koronawirusa na terenie Białegostoku.

Jak zapobiegać zakażeniu?

  • Często myj ręce, używając mydła i wody.
  • Kiedy kaszlesz, kichasz – zakrywaj usta i nos.
  • Zachowaj co najmniej 1 metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.
  • Jeśli wracasz z regionu, gdzie występuje koronawirus i masz objawy choroby, powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną (698 145 904 – numer alarmowy Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Białymstoku) lub zgłoś się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego (w Białymstoku to Uniwersytecki Szpital Kliniczny i Dziecięcy Uniwersytecki Szpital Kliniczny).

Jeśli podejrzewasz zakażenie, ale nie masz jeszcze objawów, pozostań w domu, unikaj kontaktu z innymi osobami, aby nie doszło do rozprzestrzenienia się wirusa. Wszystkie wątpliwości dotyczące stanu zdrowia wyjaśniaj telefonicznie lub innymi metodami zdalnej konsultacji. Nie zgłaszaj się sam do przychodni POZ (chyba, że zostaniesz o to poproszony w określonym terminie), ani nie udawaj się do szpitala bez wcześniejszego uzgodnienia, gdzie masz się zgłosić. Jeden chory pacjent może być źródłem zakażenia wszystkich pozostałych osób w poczekalni. Nie zbliżaj się do osób chorych.

Najważniejsze informacje dotyczące koronawirusa dostępne są na stronach: www.gov.pl (pigułka wiedzy), www.gov.pl/web/uw-podlaski (zalecenia Ministra Zdrowia), www.gis.gov.pl (informacje dla podróżujących – na dole strony). Czynna jest też infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia, gdzie można uzyskać informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem: 800 190 590.

(oprac. Kamila Bogacewicz)

Plakat - koronawirus

rozmiar: 320.5 KB PDF pobierz

Plakat 1 - polski

rozmiar: 229.01 KB PDF pobierz

Plakat 2 - angielski

rozmiar: 221.21 KB PDF pobierz

Plakat 3 - rosyjski

rozmiar: 227.63 KB PDF pobierz

Plakat 4 - ukraiński

rozmiar: 221.72 KB PDF pobierz

Plakat 5 - wietnamski

rozmiar: 236.47 KB PDF pobierz

Plakat 6 - chiński

rozmiar: 241.71 KB PDF pobierz
Do góry