• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Komunikat na temat postępowania sądowego dotyczącego budowy Stadionu Miejskiego

Dodana: 26.03.2018 11:41

Kategorie: Aktualności Stadion

W dniu 5 marca 2018 roku Miasto Białystok oraz konsorcjum spółek Eiffage zawarli ugodę w sprawie roszczeń związanych z budową stadionu przy ulicy Słonecznej. Ugoda stanowi, że zapłata na rzecz Miasta kwoty 80 mln złotych ostatecznie kończy spór pomiędzy stronami. Płatność taka w całości została już wykonana, a strony złożyły zgodne wnioski o umorzenie zawieszonego obecnie postępowania kasacyjnego. Tak jak już informowaliśmy, na rozprawie kasacyjnej w dniu 6 lutego 2018 roku Sąd Najwyższy zawiesił postępowanie umożliwiając stronom zawarcie porozumienia.

Spór miał swój początek w sierpniu 2011 roku, kiedy to Miasto, z racji narastających opóźnień na budowie, odstąpiło od umowy z konsorcjum Eiffage i wniosło pozew o zapłatę kwoty 13 mln złotych tytułem kar umownych. W odpowiedzi na powództwo Miasta, z pozwem wzajemnym na kwotę 33,2 mln złotych, wystąpiło konsorcjum. Tymczasem Miasto dokończyło budowę stadionu zatrudniając nowego wykonawcę (konsorcjum firm, którego liderem była spółka Hydrobudowa Polska S.A.) i w związku ze wzrostem kosztów budowy, rozszerzyło powództwo.

W pierwszej instancji sprawa zakończyła się wyrokiem zasądzającym na rzecz Miasta kwotę 37,4 mln złotych. Po apelacjach obu stron, wyrokiem sądu apelacyjnego, zasądzono na rzecz Miasta łącznie 101,3 mln złotych. Wyrok ten, mimo że prawomocny, podlegał dalszej kontroli w postępowaniu kasacyjnym. Skargi o uchylenie ww. wyroków wniosły obie spółki Eiffage. Skargi zostały przez Sąd Najwyższy przyjęte.

W tej sytuacji Miasto, ważąc z jednej strony szereg ryzyk:

  • uchylenia przez Sąd Najwyższy wyroków i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania,
  • ponoszenia dalszych kosztów procesowych i egzekucyjnych,
  • niewypłacalności polskiej spółki Eiffage a tym samym konieczność wyegzekwowania tej należności od Eiffage we Francji,
  • długotrwałego i prowadzonego na koszt wierzyciela (czyli Miasta), postępowania sądowo-egzekucyjnego we Francji (zgodne z francuskim ustawodawstwem konieczność ponoszenia kosztów egzekucji należności spoczywa na wierzycielu, czyli w naszym przypadku na Mieście a nie spółce Eiffage we Francji)

a z drugiej strony:

  • możliwość uzyskania natychmiastowej zapłaty kwoty, która sześciokrotnie przewyższa kwotę początkowego żądania pozwu,
  • brak konieczności ponoszenia dalszych kosztów sądowych i egzekucyjnych

zdecydowało o zawarciu przedmiotowej ugody, z korzyścią dla Miasta Białystok i jego mieszkańców.

Formalną podstawę zawarcia ugody stanowi wprowadzony w 2017 roku art. 54a ustawy o finansach publicznych, zgodnie z którym jednostka sektora finansów publicznych może zawrzeć ugodę w sprawie spornej należności cywilnoprawnej w przypadku dokonania oceny, że skutki ugody są dla tej jednostki korzystniejsze niż prawdopodobny wynik postępowania sądowego. W przedmiotowej sprawie Miasto pozyskało dwie niezależne od siebie opinie prawne, z których każda potwierdziła korzystność – z punktu widzenia interesów Miasta – zawartej ugody.

Do góry