• Ilustracja do artykułu 1920x450.jpg

Kardiomonitor dla małych pacjentów

Dodana: 15.11.2017 14:43

Kategorie: Aktualności Sprawy Społeczne Zdrowie

36 tysięcy złotych – tyle na zakup kardiomonitora dla pacjentów Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego przeznaczył Urząd Miejski w Białymstoku. Zgodnie z umową urządzenie do monitorowania zdrowia małych pacjentów powinno pojawić się w szpitalu do końca 2017 roku.

Kardiomonitor trafi na oddział Chorób Płuc i Gruźlicy w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. L. Zamenhofa w Białymstoku. Pozwala on na bieżące monitorowanie oraz rejestrowanie parametrów życiowych pacjenta. Mierzy ciśnienie, tętno. Kontroluje pracę serca. Podaje parametry krążeniowe i oddechowe. To podstawowe narzędzie do kontroli zdrowia pacjenta w stanie zagrożenia życia.

Białostocka klinika jest obecnie jedynym ośrodkiem zapewniającym opiekę dzieciom (w tym niemowlętom) ze schorzeniami oddechowymi z całego województwa podlaskiego.

– Kardiomonitor to nie pierwszy sprzęt dla białostockich placówek medycznych, który dofinansujemy – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – W 2017 roku przekazaliśmy dotację na zakup sprzętu dla Szpitala Wojewódzkiego oraz Białostockiego Centrum Onkologii. Chcemy w ten sposób przyczyniać się do poprawy dostępności nowoczesnych metod leczenia dla białostoczan.

We wrześniu 2017 r. Miasto dofinansowało zakup sprzętu do wykonywania zabiegów resekcyjnych wątroby oraz adaptację sali operacyjnej do wykonywania zabiegów laparoskopowych całego przewodu pokarmowego w Białostockim Centrum Onkologii. Wartość wsparcia wyniosła 450 tysięcy złotych.

Wojewódzki Szpital Zespolony im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku także korzystał z miejskiego wsparcia. Za 500 tysięcy złotych zakupiony został sprzęt medyczny niezbędny do prawidłowego funkcjonowania nowego odcinka położniczego. Kupione zostały: system nadzoru okołoporodowego z aparatami ktg i telemetrią, trzy łóżka porodowe, cztery stoliki instrumentalne, cztery wózki dla noworodków oraz cztery taborety medyczne. Dzięki nowemu sprzętowi poprawiła się jakość opieki nad kobietami w ciąży, ma on również wpływ na prawidłowy przebieg porodu w oddziale ginekologiczno-położniczym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J. Śniadeckiego.

Urszula Boublej

Do góry