• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Jubileuszowy półmaraton zakończony

Dodana: 15.05.2023 13:30

Za nami jubileuszowa edycja PKO Białystok Półmaratonu. Przez dwa weekendowe dni na ulicach stolicy Podlasia startowało ponad 5 tys. osób. Finał imprezy miał miejsce w niedzielne (14 maja) przedpołudnie, kiedy biegacze wyruszyli na ponad dwudziestokilometrową trasę.

W pierwszej edycji białostockiego półmaratonu w 2013 roku brało udział 600 osób. W tym roku ulicami Białegostoku w sobotę (13 maja) i niedzielę (14 maja) pobiegło ponad 5 tys. Pogoda dopisała, frekwencja także. Wydarzenie, które zostało przez samych uczestników takich imprez uznane za najlepszy bieg organizowany w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców i które uzyskało też tytuł Najlepszego Półmaratonu w Polsce, a także prestiżowy tytuł Podlaskiej Marki Roku w kategorii „wydarzenie”, można uznać za wyjątkowo udane.

– Ogromnie się cieszę, że wspólnie z Fundacją Białystok Biega udało się nam stworzyć taką ofertę dla miłośników biegania z całego kraju i zagranicy. To także zasługa kibiców oraz mieszkańców naszego miasta, którzy potrafią stworzyć swoim gościom niezwykłą, niepowtarzalną atmosferę – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. 

Wszystko rozpoczęło się w sobotę od porannego Biegu Śniadaniowego, a po południu do rywalizacji na dystansach 100 m, 600 m i 1 km przystąpiła licząca ponad 1 tys. osób grupa dzieci. Jeszcze tego samego dnia, już pod osłoną nocy, biegacze zmierzyli się z trasą liczącą 5 km. W niedzielę na starcie półmaratonu stawiło się ponad 2 tys. zawodników. Ponieważ w tym roku impreza odbyła się po raz dziesiąty, uczestnicy pobiegli nową trasą, która pozwoliła zobaczyć wiele bardzo ważnych i bardzo pięknych miejsc naszego miasta. Organizatorzy zaakcentowali także przypadającą w tym roku 80. rocznicę powstania w getcie białostockim. Dlatego wytyczyli trasę tak, aby jej część biegła po ulicach, które znajdowały się na ówczesnych terenach getta – poprzez ul. Jurowiecką i Włókienniczą.

Kto zatem wygrał najważniejszą rywalizację? Otóż triumf odniósł Kenijczyk Metto David Kiprono (1:03:44). Jako drugi zawody ukończył Tomasz Grycko (1:05:34), a trzecią pozycję zajął Mateusz Kaczor (1:05:51). Najszybszą kobietą okazała się Nataliya Lehonkova (1:12:47), a podium w klasyfikacji pań uzupełniły Lilia Fisikovici (1:14:34) i Izabela Paszkiewicz (1:14:52).

Anna Kowalska

Do góry