• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Jubileuszowy 10. PKO Białystok Półmaraton

Dodana: 10.05.2023 13:09

Ponad pięć tysięcy biegaczy przemierzy ulice Białegostoku. W najbliższy weekend (13-14 maja) odbędzie się PKO Białystok Półmaraton – w tym roku wyjątkowy, bo jubileuszowy. Miasto Białystok wspiera to wydarzenie od początku jego istnienia.  

W pierwszej edycji białostockiego półmaratonu w 2013 roku brało udział 600 osób. W tym roku ponad 5 tysięcy. Jest to wydarzenie, które zostało przez samych uczestników takich imprez uznane za najlepszy bieg organizowany w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Uzyskało też tytuł Najlepszego Półmaratonu w Polsce, a także prestiżowy tytuł Podlaskiej Marki Roku w kategorii „wydarzenie”.

– Ogromnie się cieszę, że wspólnie z Fundacją Białystok Biega udało się nam stworzyć taką ofertę dla miłośników biegania z całego kraju i zagranicy. To także zasługa kibiców oraz mieszkańców naszego miasta, którzy potrafią stworzyć swoim gościom niezwykłą, niepowtarzalną atmosferę – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. 

Ponieważ w tym roku impreza odbędzie się po raz dziesiąty, uczestnicy pobiegną nową trasą, która pozwoli zobaczyć wiele bardzo ważnych i bardzo pięknych miejsc naszego miasta. Wystartują sprzed Pałacu Branickich, a meta zlokalizowana będzie przy Ratuszu na Rynku Kościuszki. Siedem kilometrów trasy wiedzie w otoczeniu terenów zielonych.

Organizatorzy postanowili również zaakcentować przypadającą w tym roku 80. rocznicę powstania w getcie białostockim. Dlatego wytyczyli trasę tak, aby jej część biegła po ulicach, które znajdowały się na ówczesnych terenach getta – poprzez ul. Jurowiecką i Włókienniczą. Bieg przez ten fragment miasta będzie jednym z elementów upamiętnienia tamtych wydarzeń.  Po drodze uczestnicy półmaratonu będą mijać sporo atrakcyjnych miejsc miasta.

– Tuż po starcie uwagę biegaczy powinna zwrócić Fara górująca nad centrum miasta. Po około 2,5 km po prawej stronie zobaczymy Wzgórze Św. Magdaleny, na którym stoi urokliwa biała cerkiew. Zaraz za wzgórzem znajduje się duży gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej, a następnie Teatr Lalek. Po minięciu znacznika 5 km można będzie wypatrywać po prawej stronie słynnego muralu „Dziewczynka z konewką”. Przed końcem 6 km będziemy mijali Kościół Św. Rocha. Sam obiekt wybudowany został jako pomnik odzyskanej Niepodległości, zaprojektowany w 1926 roku – wylicza Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega, która jest organizatorem wydarzenia.

Program 10. PKO Białystok Półmaratonu:

  • 13 maja, godz. 9.00 – Bieg Śniadaniowy (4 km, dla wszystkich),
  • 13 maja, godz. 14.00 – Bieg Juniora (dla dzieci w wieku 2-14),
  • 13 maja, godz. 21.00 – PKO Nocny Bieg na 5 – bieg rozgrywany w ramach PKO Białystok Półmaratonu na dystansie 5 km ulicami Białegostoku,
  • 14 maja, godz. 10.00 – 10. PKO Białystok Półmaraton – dla zawodników, którzy chcą pokonać dystans półmaratonu (21,097 km).

Anna Kowalska

Do góry