Facebook icon
  • 200521 pano-1.jpg

Jubileusz Ryszarda Kaczorowskiego

Dodana: 25.11.2019 12:16

Z okazji setnej rocznicy urodzin Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie i honorowego obywatela Białegostoku, Miasto przygotowało program wydarzeń upamiętniających. Dziś (25 listopada) odbył się spektakl „Nasz Prezydent Ryszard Kaczorowski” w Szkole Podstawowej nr 11. Po południu zaplanowano prezentację komiksu w klubie Fama.

Urodzony w Białymstoku Ryszard Kaczorowski to harcerz, konspirator, więzień obozów sowieckich, żołnierz Armii gen. Andersa, naczelnik harcerstwa na emigracji, polityk rządu emigracyjnego, ostatni Prezydent Rządu RP na Uchodźstwie. 26 listopada przypada setna rocznica urodzin prezydenta Kaczorowskiego.

To właśnie my, białostoczanie, powinniśmy szczególnie kultywować pamięć o honorowym obywatelu Białegostoku Ryszardzie Kaczorowskim – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Zachęcam mieszkańców do udziału w przygotowanych wydarzeniach, na przykład w prezentacji komiksu o jego życiu.

W trakcie uroczystości w Szkole Podstawowej nr 11 zgromadzeni goście obejrzeli kilka scen z życia prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego w wykonaniu uczniów i nauczycieli. Placówka jest spadkobiercą oraz kontynuatorem tradycji i historii dawnej jednostki przy ul. Mazowieckiej 35, której uczniem był Kaczorowski. Część artystyczna składa się z sześciu scen z życia bohatera.

Bardziej szczegółowy zapis jego historii zawiera komiks „Ostatni Prezydent. Gawęda o Ryszardzie Kaczorowskim”. Dziś (25 listopada) o godz. 17.00 zaplanowano spotkanie połączone z prezentacją komiksu. Wydarzenie odbędzie się w klubie Fama przy ul. Legionowej 5. Komiks wydało Muzeum Wojska w Białymstoku. Witold Tkaczyk odpowiadał za scenariusz, natomiast rysownikiem była Katarzyna Babis. Całość prac odbyła się na podstawie tekstów historycznych i materiałów ikonograficznych przekazanych przez muzeum.

Dzień później – 26 listopada o godz. 9.30 – na terenie kampusu Uniwersytetu w Białymstoku zaplanowano konkurs wiedzy o Ryszardzie Kaczorowskim. O godz. 11.00, w Gabinecie Prezydenta Kaczorowskiego, zostanie otwarta wystawa „Tu się urodził, wychował i tu powracał…”. Nie zabraknie okolicznościowych przemówień i wspomnień.

Ryszard Kaczorowski urodził się 26 listopada 1919 r. w Białymstoku, zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie w Smoleńsku. Po zajęciu Białegostoku we wrześniu 1939 roku przez Armię Czerwoną rozpoczął działalność w tajnym hufcu harcerskim, a następnie wstąpił do Szarych Szeregów. Przeszedł szlak bojowy 2 Korpusu, walcząc m.in. pod Monte Cassino. Po wojnie osiadł w Wielkiej Brytanii. Został członkiem Rady Narodowej, pełnił funkcję ministra do spraw krajowych w emigracyjnym rządzie na wychodźstwie. 19 lipca 1989 r. objął stanowisko prezydenta RP na obczyźnie. Z kolei 22 grudnia 1990 r. przekazał na ręce pierwszego demokratycznie wybranego prezydenta Lecha Wałęsy insygnia władzy prezydenckiej.

Kamila Bogacewicz

Do góry