Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Jubileusz piątki

Szkoła Podstawowa nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku obchodzi sto lat swojego istnienia. Z tej okazji placówkę odwiedził dziś (8 października) zastępca prezydenta Zbigniew Nikitorowicz.

Obchody święta szkoły rozpoczęły się 7 października nabożeństwem dziękczynnym w cerkwi katedralnej pw. Św. Mikołaja oraz 8 października mszą w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej.  Następnie odbył się uroczysty apel w budynku placówki przy ul. Kamiennej. W jubileuszu wzięli udział uczniowie, nauczyciele, miejscy radni oraz zaproszeni goście.

– Szkoła Podstawowa numer 5 swoje początki miała w 1921 roku, kiedy po odzyskaniu niepodległości tworzył się również nowy system oświaty. To wszystko działo się wiek temu. To imponująca świadomość, że od stu lat w tej szkole uczą się i są wychowywane kolejne pokolenia mieszkańców Białegostoku – powiedział zastępca prezydenta Zbigniew Nikitorowicz. – Związanym z tą szkołą nauczycielom, uczącym i wychowującym dzieci i młodzież, gratuluję tego wyjątkowego jubileuszu. Życzę wszystkim uczniom i nauczycielom, aby nauka i praca w tej szkole przynosiły satysfakcję i wiele sukcesów.

Placówka została utworzona 20 września 1921 roku jako Szkoła Powszechna. W różnych okresach była to szkoła koedukacyjna lub żeńska. Miała też różne lokalizacje: od ul. Sienkiewicza, poprzez Pałacową, aż do ul. Kamiennej, w której zajęcia są prowadzone od 1969 roku. W 1975 roku szkole zostało nadane imię poety Władysława Broniewskiego. Od 1991 roku jej dyrektorem jest Bogdan Wróbel. Dziś szkoła szczyci się wysokimi wynikami nauczania, realizuje z powodzeniem międzynarodowe projekty takie, jak Erasmus+, Deutsche Plus czy eTwinning „Covid 19 Abornal not me”. W placówce funkcjonują między innymi klasy sportowe o profilu piłka nożna, w klasach I-III odbywają się zajęcia szachowe, prężnie działa też Szkolne Koło Caritas.

Agnieszka Błachowska

Do góry