• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Jak świętowano Dzień Woli

Dodana: 28.03.2022 14:04

Tegoroczne obchody Dnia Woli (Dnia Wolności) – w 104. rocznicę ogłoszenia niezależnego państwa Białoruskiej Republiki Ludowej – zorganizowane zostały w piątek (25 marca) w Białymstoku w imię solidarności z Ukrainą pod hasłem: „Za wolność naszą i waszą”. To nieuznawane przez rząd Aleksandra Łukaszenki święto jest obchodzone przez białoruską opozycję. Wzięła w nich udział liderka białoruskiej opozycji Swietłana Cichanouska.

W tym roku obchody Dnia Woli zbiegły się w czasie z rocznicą aresztowania przewodniczącej Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys oraz Andrzeja Poczobuta, działacza ZPB i korespondenta „Gazety Wyborczej”. Oskarżono ich między innymi o podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym i religijnym. Grozi im do 12 lat więzienia. Ich proces wciąż się nie rozpoczął. W dniu święta okazało się, że Andżelika Borys, przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi, została zwolniona z więzienia. Zmieniono jej karę na areszt domowy.

Białostockie uroczystości z okazji Dnia Woli zorganizowała Fundacja Tutaka wraz ze Związkiem Białoruskim w RP, Białoruskim Towarzystwem Historycznym oraz społecznością białoruską mieszkająca w Białymstoku i przedstawicielami Fundacji Białoruś 2020, przy współpracy z Podlaskim Oddziałem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Rozpoczęły się o godz. 12.00 przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie została zaprezentowana nowa instalacja zdjęć Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta.

– Dziś okazujemy naszą solidarność z białoruskimi więźniami politycznymi, ale także z narodami Białorusi i Ukrainy, które toczą dramatyczną walkę. Jeden – o demokratyczną, niezależną ojczyznę, drugi – o pokój i spokojną przyszłość. Wydarzenia, których jesteśmy świadkami, pokazują nam, jak łatwo jest stracić wolność i ile znaczy wówczas solidarność – powiedział Przemysław Tuchliński, zastępca prezydenta Białegostoku. 

Po południu, o godz. 16.30, pod Zakładem Karnym przy ulicy Kopernika w Białymstoku zostały złożone kwiaty. To miejsce, gdzie najprawdopodobniej w 1939 roku z rąk stalinowskich oprawców zginął Makar Kraucou – autor hymnu Białoruskiej Republiki Ludowej. Natomiast o godz. 17.00 na Rynku Kościuszki, przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, odbył się wiec poparcia dla wolnej Białorusi i wolnej Ukrainy. Udział w wiecu wzięła Swietłana Cichanouska – liderka białoruskiej opozycji demokratycznej, kandydatka w wyborach prezydenckich na Białorusi w 2020 roku – oraz Paweł Łatuszka, białoruski dyplomata i polityk, który publicznie poparł powyborcze protesty na Białorusi w 2020 roku.

Uroczystości zakończył koncert, który odbył się o godz. 18.00 w Białostockim Teatrze Lalek. W części artystycznej wystąpił Wolny Chór, zespół Navi Band i Todar (Źmicier Wajciuszkiewicz). Wieczorem, po zmroku, na budynku Urzędu Miejskiego przy ulicy Słonimskiej 1 pojawiła się iluminacja nawiązująca do aresztowania liderów ZPB.

Przy okazji Dni Woli prowadzona była internetowa zbiórka pieniędzy na apteczki, ubrania i amunicję dla obrońców Ukrainy. Organizatorzy chcą, aby żołnierze poczuli wsparcie Białorusinów.

Anna Kowalska

Do góry