• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Jak pomagać Ukrainie w Białymstoku

Pierwszy transport darów z Białegostoku trafił już do Ukrainy dziś (28 lutego) w nocy, ale akcja pomocy trwa nadal. Produkty potrzebne mieszkańcom Ukrainy można przynosić do białostockich szkół, budynków Urzędu Miejskiego i organizacji pozarządowych.

W Białymstoku nadal zbierane są artykuły pierwszej potrzeby, leki, produkty medyczne, środki opatrunkowe i apteczki, a także nowe koce, śpiwory oraz karimaty. Niezbędna jest żywność długoterminowa oraz typu instant. Potrzebna jest również odzież, ale wyłącznie termiczna dla dorosłych – nowa, dobrze zapakowana i opisana. Warto też pamiętać o produktach i środkach pielęgnacji dla dzieci. Szczegółowa lista najbardziej potrzebnych produktów znajduje się na stronie Centrum Aktywności Społecznej.

Apelujemy, aby dary przynosić przede wszystkim do punktu na Stadionie Miejskim (wjazd od ulicy Słonecznej, magazyn przy boisku bocznym) – w godz. 9.00-19.00. Nadal można również przynosić dary do szkół podstawowych i ponadpodstawowych – w godz. 8.00-18.00, ewentualnie do budynków Urzędu Miejskiego (ul. Słonimska 1, Branickiego 3/5, Składowa 11, Legionowa 7, Bitwy Białostockiej 2/2).

– We wszystkich białostockich szkołach czekają uczniowie, wolontariusze, którzy będą przyjmować dary od białostoczan, pakować je i opisywać. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą pomóc, aby do tych placówek kierowali się z zakupami – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

W akcję pomocy dla Ukrainy zaangażowały się także działające w Białymstoku organizacje pozarządowe: Fundacja Spe Salvi, Polski Czerwony Krzyż, Stowarzyszenie Kontakt Miast Białystok – Eindhoven, Stowarzyszenie „Ku Dobrej Nadziei”, Polski Komitet Pomocy Społecznej, Bank Żywności Białystok-Suwałki, Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia „Eleos”, Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie „Droga”. Na stronach tych organizacji można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące udzielanej pomocy. Z kolei Fundacja „Dialog” uruchomiła całodobowy telefon 85 742 40 90 po to, aby kojarzyć rodziny potrzebujące mieszkania i oferujące pomoc w zakwaterowaniu, posiada też bazę ludzi chętnych do pomocy.

Wszystkie osoby przybywające z Ukrainy do Polski od 24 lutego nie muszą rejestrować się w punktach recepcyjnych ani martwić się o formalności.  Osoby szukające schronienia w Polsce, nie muszą obawiać się o legalność swojego pobytu. W najbliższych dniach nie trzeba też składać żadnych wniosków w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców/urzędach wojewódzkich/placówkach Straży Granicznej.

Osoby przybywające z Ukrainy, które nie mają zapewnionego miejsca pobytu (noclegu) w Polsce, mogą udać się do punktu informacyjnego w Białymstoku na dworcu kolejowym lub skontaktować się z Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego – tel. tel. 85 879 73 28/27, 85 743 61 48/49. Otrzymają tam informacje na temat pobytu w Polsce oraz zostanie im wskazane tymczasowe zakwaterowanie. Wszyscy mają też dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i polskiej służby zdrowia.

Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce nie muszą wyjeżdżać z kraju w przypadku utraty ważności dokumentów pobytowych. Nie muszą obawiać się o legalność pobytu. Aktualne informacje dla obywateli Ukrainy są dostępne na stronie ua.gov.pl.

(AK, KB)

Pomoc Ukrainie.jpg

Tekst alternatywny do plakatu Pomoc Ukrainie.docx

rozmiar: 13.42 KB DOCX pobierz

Lista organizacji pomagających Ukrainie

rozmiar: 13.86 KB DOCX pobierz
Do góry