• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Inwestycyjny boom wygrywa

Dodana: 08.05.2020 13:13

Inwestycyjny boom został uznany przez mieszkańców Białegostoku za największy sukces trzech dekad w naszym mieście. Tę propozycję wskazał co trzeci głosujący w plebiscycie „SuperMiasta” zorganizowanym przez Gazetę Wyborczą.

Internauci z całej Polski mogli głosować na największe osiągnięcia i sukcesy swoich miast w ostatnim trzydziestoleciu. W Białymstoku do wyboru było 9 pozycji. Najwięcej głosów białostoczan uzyskał inwestycyjny boom (32%), na drugim miejscu uplasowała się strefa piesza na Rynku Kościuszki (27%), a na trzecim – przywracanie tożsamości miasta (19%). Po 5% otrzymały: działalność organizacji pozarządowych oraz BiKeR. Kolejne pozycje to: wizyta papieża Jana Pawła II (4%), Puchar Polski dla Jagiellonii (3%), uruchomienie TBS (2%) i nowy tunel pod torami (2%).

Minione 30 lat to czas budowania samorządu w Polsce. Czas zmian i pracy. Dla Białegostoku kluczowe było ostatnie 15 lat. To wtedy dokonał się największy, rozwojowy skok naszego miasta. Czas od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej wykorzystaliśmy maksymalnie na inwestycje miejskie. Przeznaczyliśmy na to aż 5 mld zł od 2006 roku – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski. – Dziś Białystok jest miastem nowoczesnym, przyjaznym dla mieszkańców – rodzin, uczniów i studentów, inwestorów, turystów. Nie dziwi mnie wiec, że w rankingu Super Miasta aż 32% głosów oddano na miejski inwestycyjny boom drogowy.

Hasło „inwestycyjny boom” jest pojemne, mieści się w nim wszystko, co jest związane z budowaniem. Pierwsze skojarzenie – to drogi, takich inwestycji w ostatnich latach rzeczywiście było dużo. Wśród nich można wymienić m.in. Węzeł Porosły, Trasę Niepodległości, Trasę Generalską, ul. Konstantego Ciołkowskiego, ciąg Wiosenna–Wiejska–Kaczorowskiego–Legionowa, ciąg Raginisa–Wasilkowska–Sienkiewicza, ciąg Tysiąclecia Państwa Polskiego–Jurowiecka, Aleję Piłsudskiego czy Lipową. Wiele dróg osiedlowych także zmieniło swoje oblicze.

Jednak w tym haśle są też ujęte inne realizacje. To np. budowa Muzeum Pamięci Sybiru czy inwestycje usprawniające gospodarkę komunalną, wśród których jest nowoczesna sortownia w Hryniewiczach oraz zakład unieszkodliwiania odpadów przy ul. gen. W. Andersa. To także budowy w rejonie Krywlan: podstrefa Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, pas startowy. Nie można także zapomnieć o modernizacji Ośrodka Sportów Wodnych „Dojlidy” i stadionie miejskim, gdzie swoje mecze rozgrywają białostoccy piłkarze i futboliści.

– Cieszy mnie także, że aż 27% głosujących doceniło przebudowę Rynku Kościuszki, który stał się wizytówką miasta, jego sercem, miejscem koncertów, uroczystości państwowych, ale też spotkań białostoczan. Tak wysoka ocena potwierdza, że decyzja o rewitalizacji tego centralnego punktu Białegostoku była słuszna – dodaje prezydenta Tadeusz Truskolaski. – Moją uwagę zwróciła też duża liczba głosów – bo aż 19% – oddanych na „przywracanie tożsamości miasta”, czyli na znaczące ożywienie w instytucjach kultury i wśród samych mieszkańców, coraz aktywniej korzystających ze zróżnicowanej kulturalnej oferty dostępnej w Białymstoku. Wszystkie te zmiany miały doprowadzić i doprowadziły do tego, że Białystok stał się miastem dobrym do życia. Dla wielu – najlepszym.

Więcej informacji o wynikach plebiscytu znajduje się na stronie www.bialystok.wyborcza.pl

Kamila Bogacewicz

Do góry