• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Inwestycja w kształcenie zawodowe

Dodana: 24.10.2022 14:30

CKZ w Zespole Szkół Technicznych zostało kompleksowo przebudowane i rozbudowane. Powstały i zostały wyposażone nowe pracownie do nauki zawodu, dobudowano centrum wystawienniczo-konferencyjne oraz budynki magazynowe i garażowe.

Dziś (w poniedziałek, 24 października) placówkę odwiedzili prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i jego zastępcy: Rafał Rudnicki i Przemysław Tuchliński.

– Zarówno wygląd przebudowanego Centrum Kształcenia Zawodowego, jak też nowocześnie wyposażone pracownie do nauki zawodu robią bardzo dobre wrażenie. W tym miejscu młodzież ma teraz najlepsze warunki do nauki i rozwoju. Dzięki tej ogromnej zmianie podniesie się jakość przygotowania młodych ludzi do przyszłej pracy i wzrosną ich szanse na rynku pracy – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Centrum Kształcenia Zawodowego w Zespole Szkół Technicznych im. gen. Andersa zostało przebudowane i rozbudowane w latach 2019-2021. Teraz oficjalnie zakończyła się kompleksowa przebudowa istniejącego budynku warsztatów (dawnej fabryki włókienniczej z przełomu XIX-XX w.). Zagospodarowany został teren wokół obiektu, wybudowano infrastrukturę techniczną. Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jest tu nowy podział pomieszczeń, została wymieniona stolarka okienna (z zachowaniem pierwotnych podziałów) i drzwiowa. Docieplono ściany zewnętrzne, jednocześnie chroniąc wystrój elewacji frontowej starej fabryki.

Ponadto budynek został wyposażony w nadzór wizyjny, audio-video, instalacje – np. odpylania i sprężonego powietrza, a także w nowoczesne maszyny do zajęć praktycznych, m.in. centrum obróbcze, pilarki, szlifierki, prasy montażowe i drukarki 3D. Utworzono 14 pracowni, w tym między innymi halę obróbki maszynowej drewna, lakiernię, pracownie renowacji mebli i projektowania mebli, tapicernię, pracownie komputerowe i inne.

W ramach inwestycji dobudowano centrum wystawienniczo-konferencyjne, magazyn z wiatą i garaże.

Łączny koszt tej inwestycji to ponad 18,4 mln zł, w tym dofinansowanie UE wyniosło ponad 14 mln zł, a wkład własny Miasta to prawie 4,5 mln zł.    

Agnieszka Błachowska

Do góry