• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Gratulacje dla Galerii Arsenał

Dodana: 09.03.2021 11:41

W ogłoszonym niedawno rankingu galerii tygodnika „Polityka” Galeria Arsenał w Białymstoku znalazła się na trzecim miejscu. Z tej okazji prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski złożył dziś (9 marca) gratulacje dyrektorce galerii Monice Szewczyk.

– Trzecia pozycja w rankingu najlepszego w kraju tygodnika opinii, jakim jest Polityka, to ogromny sukces dla galerii, a także wspaniała promocja dla całego miasta. Całemu zespołowi i pani dyrektor składam wielkie gratulacje. Życzę Państwu kolejnych udanych przedsięwzięć i dalszych sukcesów – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Podczas spotkania, które odbyło się w Pałacyku Gościnnym, prezydent Białegostoku wręczył Monice Szewczyk kwiaty oraz list gratulacyjny.

Ranking najlepszych galerii w Polsce „Polityka” przygotowuje co dwa lata. Jego autor – dziennikarz Piotr Sarzyński – tak napisał o Galerii Arsenał i jej dyrektorce: „Podobno z latami narasta rutyna. Nie w przypadku Moniki Szewczyk, która podlaską galerią kieruje od 30 lat, a realizuje program świeży jak kwietna łąka w maju. A przede wszystkim doskonale wyczuwa, czym sztuka żyć powinna. Świadczy o tym choćby głośna wystawa „Strach”, nad którą patronat demonstracyjnie wycofywał minister Gliński (czyż może być lepsza rekomendacja?). W ogóle zbiorowe wystawy problemowe to specjalność galerii, by jeszcze wspomnieć „Milk Me Sugar” (o języku jako narzędziu opresji), „Wiosnę na osiedlu Bema” (o manipulowaniu polityką historyczną) czy „Historie o starości”. Także dużo ciekawych i niebanalnych wystaw indywidualnych. Oaza niezależności w prawicowym żywiole Podlasia”.

Galeria Arsenał znalazła się na trzecim miejscu wśród dwudziestu najlepiej ocenionych galerii w Polsce. Pierwsze miejsce zostało przyznane Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, na drugim znalazła się Narodowa Galeria Sztuki Zachęta w Warszawie. 

Galeria Arsenał w Białymstoku powstała w 1965 r. jako jedno z Biur Wystaw Artystycznych. Od 1990 r. placówkę prowadzi Monika Szewczyk. Obecnie Arsenał jest miejską instytucją kultury finansowaną z budżetu Białegostoku. Prezentuje i promuje sztukę najnowszą różnych mediów.

Anna Kowalska

Do góry