Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Gra „Odkryj Białystok” na rocznicę praw miejskich

Dodana: 01.02.2021 13:15

Dziś (1 lutego) przypada 272. rocznica uzyskania pełnych praw miejskich Białegostoku, nadanych przez króla Augusta III Sasa. Z tej okazji ponad 400 uczniów z dwóch białostockich szkół podstawowych, których patronami są Izabela Branicka i Jan Klemens Branicki, otrzymało miejską grę towarzyską „Odkryj Białystok”.  

Na 1 lutego 1749 roku jest datowany dokument króla Augusta III Sasa nadający naszemu miastu pełne prawa miejskie. Uznaje się, że jest to tak zwane ponowienie praw miejskich, ponieważ zachowały się informacje o wcześniejszym dokumencie, wydanym przez króla Jana III Sobieskiego w 1692 roku. Jednak ten akt nigdy nie został odnaleziony.

– Minęły dokładnie 272 lata od historycznej daty nadania Białemustokowi praw miejskich. To dobra okazja do promowania naszego miasta również wśród najmłodszych mieszkańców. Dlatego dziś kilkaset dzieci otrzymało wydaną przez nas miejską grę towarzyską, która rozwija wiedzę o najciekawszych symbolach Białegostoku – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

W Szkole Podstawowej nr 10 im. Izabeli Branickiej miejską grę otrzymało dziś 196 dzieci z 8 oddziałów (klas I-III). Natomiast w Szkole Podstawowej nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego gra trafiła do 205 najmłodszych uczniów z 10 oddziałów (klas I-III).

Agnieszka Błachowska

Do góry