Facebook icon
  • Rynek Kościuszki w Białymstoku

Głosujący Białystok

Dodana: 02.10.2019 14:37

Kategorie: Aktualności Urząd

13 października 2019 r. w Polsce odbędą się wybory parlamentarne. To ważne, żeby Polacy jak najliczniej wzięli w nich udział. Stąd też działania Miasta Białystok promujące postawę obywatelską i zachęcające białostoczan do oddawania głosów na kandydatów do Sejmu i Senatu.

Głosujemy z różnych powodów, a każdy z nich jest równie ważny i równie dobry… tak długo jak kończy się oddaniem głosu…

  • …głosuję, bo kocham Białystok!
  • …głosuję, bo każdy głos jest ważny!
  • …głosuję, bo chcę decydować o swoim kraju!
  • …głosuję, bo wtedy mam prawo narzekać!

To tylko nieliczne z powodów wskazywanych przez białostoczan. Warto, aby każdy znalazł swoją motywację skorzystania z prawa wyborczego, ale także do wypełnienia obywatelskiego obowiązku.

Głosuję, bo jestem świadomym obywatelem, bo mój głos jest ważny, bo chcę sam decydować o swojej przyszłości. Zachęcam białostoczan do udziału w wyborach parlamentarnych. Jako prezes Unii Metropolii Polskich zapraszam miasta do rywalizacji frekwencyjnej. Liczę na to, że w tych wyborach w naszym mieście frekwencja wyniesie co najmniej 70% – powiedział prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski. 

Niech 13 października 2019 r. Wschodzący Białystok stanie się Głosującym Białymstokiem. Miasto Białystok zachęca do wzięcia udziału w zbliżających się wyborach parlamentarnych. To od ich wyniku zależy, jaki będzie nasz kraj, jaki będzie Białystok. Cel tych działań to jak najwyższa frekwencja przy urnach. Dlatego też już dziś (2.10.) w internecie pojawią się filmy i zdjęcia z hasłem „głosujący Białystok” – mieszkańcy będą mówić o tym, dlaczego idą na wybory. Oprócz tego Miasto proponuje białostoczanom skorzystanie z nakładki „głosujący Białystok”, którą można pobrać na Facebooku. Wystarczy wejść w ustawienia aktualizacji zdjęcia profilowego i wybrać tę nakładkę. Pozwoli to okazać solidarność z lokalną społecznością wyborców, zaakcentować swoją aktywność wyborczą. Nakładkę będzie można pobierać do 13 października.

W Urzędzie Miejskim przy ul. Słonimskiej 1, Departamencie Obsługi Mieszkańców przy ul. Branickiego 3/5 i w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Św. Rocha 3 będą udostępniane tablice z hasłem „głosujący Białystok”, pod którym będzie można własnoręcznie napisać, dlaczego warto głosować, a następnie zrobić sobie zdjęcie. To również będzie deklaracja aktywności wyborczej i zachęta dla znajomych, którym tę fotografię się udostępni.

W przestrzeni miejskiej pojawią się plakaty informujące o wyborach, m.in. we wnętrzach Urzędu Miejskiego, w autobusach komunikacji miejskiej. Również w radiu będzie można usłyszeć miejski spot motywujący do wyborczej aktywności.  

W Departamencie Obsługi Mieszkańców przy ul. J.K. Branickiego 3/5 (pokój 19) w godzinach pracy urzędu białostoczanie ciągle jeszcze mogą:

  • złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców (do 8 października),
  • odebrać zaświadczenie o prawie do głosowania (do 11 października)
  • złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania (do 4 października)

Warto pamiętać, że wyborcy mogą dopisać się do spisu także poprzez specjalny formularz Dopisz się do spisu wyborców na platformie ePUAP. Ten termin mija 8 października.

Więcej informacji można uzyskać pod numerem miejskiej infolinii (85 879 7979) lub na stronie www.bip.bialystok.pl. Warto też skorzystać z serwisu informacyjnego Państwowej Komisji Wyborczej oraz Wyszukiwarki obwodów głosowania.

Jeszcze dziś i jutro (2-3.10.) osoby mieszkające w Białymstoku a tu niezameldowane, mogą dopisać się do spisu wyborców w akademikach (domach studenta). Na zainteresowanych czekają pracownicy Urzędu Miejskiego, którzy przyjmują wnioski w godz. 9.00–17.00.

13 października 2019 r. lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7.00 do godziny 21.00. Następnie lokale zostaną zamknięte i rozpocznie się zliczanie głosów oddanych w ciągu całego dnia wyborczego. 

Agnieszka Błachowska

Do góry