• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Galeria Sleńdzińskich pod nowym adresem

Dodana: 02.05.2022 11:05

Od soboty (30 kwietnia) białostocka Galeria Sleńdzińskich prezentuje swoją kolekcję dzieł sztuki w nowej lokalizacji przy Rynku Kościuszki, gdzie dawniej mieściło się Archiwum Państwowe. Uroczystego otwarcia ekspozycji dokonali prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i dyrektor galerii Jolanta Szczygieł-Rogowska.

Galeria Sleńdzińskich zlokalizowana przy ulicy Rynek Kościuszki 4 to szczególne miejsce na mapie Białegostoku. Kolekcja tu prezentowana jest jedynym takim zbiorem dzieł Sleńdzińskich w Polsce. Są to najważniejsze dzieła Ludomira Sleńdzińskiego oraz prace jego ojca i dziadka (malowane portrety, pejzaże Wilna, obrazy wieloboczne czy rzeźby w drewnie o malarskiej polichromii). Ekspozycję uzupełniają instrumenty muzyczne Julitty Sleńdzińskiej. Do nowej siedziby galerii zostanie przeniesiona także działalność edukacyjna placówki.

– Zapraszam zarówno białostoczan, jak i wszystkich odwiedzających nasze miasto, na wyjątkową wystawę w pięknych wnętrzach wyremontowanego budynku w ścisłym w centrum Białegostoku. Cieszę się, że ekspozycja doczekała się wreszcie takiego miejsca, na jakie zasługuje – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. 

Remont budynku rozpoczął się w 2019 roku. Prace obejmowały między innymi wymianę wszystkich instalacji, naprawę kanalizacji, wymianę posadzki na parterze, naprawę ścian, tynków, remont łazienki i wszystkich pomieszczeń na parterze łącznie ze stolarką, nowe oświetlenie. Wszystkie dotychczasowe prace kosztowały łącznie prawie 965 tys. zł.

Na ten rok w budżecie Miasta zaplanowano środki na kontynuację prac związanych z adaptacją budynku w wysokości 769 tys. zł. Zostaną przeznaczone na remont piwnic i zagospodarowanie ogrodu znajdującego się na tyłach budynku. Na kolejne lata (2023-2024) Miasto planuje remont dachu i pierwszego piętra nowej siedziby galerii.

Opracowanie: Agnieszka Błachowska

Do góry