Facebook icon
  • Rynek Kościuszki w Białymstoku

Finisaż wystawy w CLZ

Dodana: 06.02.2020 13:45

Kategorie: Kultura Aktualności

Tylko do połowy lutego w Centrum im. Ludwika Zamenhofa można oglądać wystawę poświęconą ostatniemu przedwojennemu prezydentowi Białegostoku – Sewerynowi Nowakowskiemu. Zapraszamy na finisaż 16 lutego o godz. 15.00, podczas którego odbędzie się kuratorskie oprowadzanie i spotkanie z Krystyną Nowakowską oraz jej rodziną.

Od 22 listopada 2019 r. w BOK–Centrum im. Ludwika Zamenhofa można oglądać wystawę dedykowaną Sewerynowi Nowakowskiemu. Projekt został zrealizowany w ramach obchodów stulecia niepodległości Polski oraz w nawiązaniu do obchodów ustanowionego przez Radę Miasta Roku Seweryna Nowakowskiego, Ryszarda Kaczorowskiego i Feliksa Filipowicza.

Wystawa upamiętnia i poszerza wiedzę o losach jednego z najwybitniejszych samorządowców Białegostoku w latach II Rzeczpospolitej, prezydenta Seweryna Nowakowskiego. Przywołuje pamięć o jego dokonaniach na rzecz miasta, o bohaterskiej postawie w chwili wybuchu II Wojny Światowej, a także o tragicznych i wciąż niewyjaśnionych okolicznościach jego śmierci. Ekspozycja przedstawia jego drogę zawodową i elementy z życia prywatnego.

16 lutego, ostatniego dnia wystawy, kuratorki Elżbieta Iwaszko i Agnieszka Kajdanowska oprowadzą gości po ekspozycji. Będzie też można porozmawiać z Krystyną Nowakowską, synową Seweryna Nowakowskiego oraz z jej rodziną. Opowie ona m.in. o losach rodziny oraz o przebiegu powojennych poszukiwań prezydenta Białegostoku.

Seweryn Nowakowski (1894-1939) to ostatni prezydent przedwojennego Białegostoku. Mieszkańcom dał się poznać jako świetny organizator i gospodarz. W pamięci współczesnych i potomnych zapisał się jako człowiek energiczny, mający wizję rozwoju Białegostoku. Aktywnie pracował na rzecz miasta. Rozpoczął zakrojony na wielką skalę program jego porządkowania m.in. budowę kanalizacji, elektryfikację i oświetlenie, brukowanie ulic, regulację rzeki Białej. Uzdrowił finanse miejskie, przywracając równowagę budżetową. Zrealizował projekt utworzenia Plant, wielkiego i pięknego parku w sercu miasta. Rozpoczął przebudowę wiaduktu kolejowego łączącego centrum z Antoniukiem. To za jego kadencji powstały hale targowe na Bojarach i na tzw. Rybnym Rynku, dwie szkoły powszechne, kąpielisko miejskie na Dojlidach, mieszkania dla robotników na Wygodzie czy łaźnia miejska na Bojarach. Dzięki jego energii zakończono ciągnącą się latami budowę Domu Ludowego im. Marszałka Piłsudskiego (późniejszy Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki).   

Agnieszka Błachowska

Do góry