• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Finał zbiórki zużytych baterii

Dziś (piątek, 16 września) w Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku odbyło się uroczyste spotkanie z tegorocznymi laureatami konkursu – zbiórki zużytych baterii w ramach Akcji Edukacyjnej „Bez stresu dla środowiska”. Zwycięzcom gratulował zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.  

W tym roku podczas akcji został pobity rekord. W szkołach i przedszkolach uczestniczących w zbiórce zgromadzono prawie 13 ton zużytych baterii. W akcji wzięło udział 126 placówek oświatowych, wyróżnionych zostało 6 z nich. Dziś Miasto ogłosiło zwycięzców, którzy otrzymają nagrody pieniężne: 4 tys. zł za I miejsce, 3 tys. zł za II miejsce i 2 tys. zł za III miejsce.

W kategorii EKOSZKOŁA w gronie zwycięzców znalazły się:

I miejsce: Niepubliczna Szkoła Podstawowa Specjalna im. Św. Siostry Faustyny Kowalskiej dla dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu i niepełnosprawnością intelektualną za zebranie 6,14 kg baterii/os,

II miejsce: Szkoła Podstawowa nr 10 im. Izabeli Branickiej w Białymstoku za zebranie 4,94 kg baterii/os,

III miejsce: Niepubliczna Specjalna Szkoła Podstawowa JASNY CEL nr 12 w Białymstoku za zebranie 4,03 kg baterii/os.

W kategorii EKOPRZEDSZKOLE nagrody otrzymały:

I miejsce: Przedszkole Samorządowe nr 20 w Białymstoku za zebranie 3,54 kg baterii/os,

II miejsce: Przedszkole Samorządowe Nr 2 Pod Słonkiem w Białymstoku za zebranie 2,39 kg baterii/os,

III miejsce: Przedszkole Samorządowe nr 45 „Chatka Kilkulatka” w Białymstoku za zebranie 2,35 kg baterii/os.

– Najważniejsze, że zużyte baterie nie trafiły do odpadów komunalnych lub bezpośrednio do środowiska, tam mogłyby wyrządzić wiele szkód. Dziękuję wszystkim uczestnikom akcji za zaangażowanie. Zwycięzcom gratuluję i życzę na przyszłość co najmniej tak dobrych wyników, jak w tym roku – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Już pracujemy nad organizacją kolejnej edycji, bo zbiórka baterii cieszy się ogromnym zainteresowaniem w placówkach oświatowych. Chcemy jeszcze bardziej zaangażować dzieci, młodzież i całe społeczności szkół i przedszkoli.

W tego typu akcjach Miasto brało udział już wiele razy – począwszy od 2005 roku. Od 2016 r. zbiórkę organizowała spółka Lech, a od 2020 r. – Miasto. Do tej pory łącznie zebrano ponad 135 ton zużytych baterii.

Agnieszka Błachowska

Do góry