Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Finał „Kresów”

Dodana: 11.12.2020 14:13

Po raz pierwszy finał Konkursu Recytatorskiego im. A. Mickiewicza dla Polaków z Zagranicy „Kresy” odbędzie się w wersji online. Wydarzenie będzie transmitowane 12 grudnia w internecie.

Konkurs Recytatorski dla Polaków z Zagranicy „Kresy” jest przedsięwzięciem realizowanym przez Podlaski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” już od roku 1991. Jest imprezą o zasięgu międzynarodowym.

Tegoroczna edycja ze względu na epidemię koronawirusa wyglądała inaczej (np. nagrania online). W konkursie wzięli udział uczestnicy z 9 państwa: Białoruś, Litwa, Łotwa, Rumunia, Mołdawia, Ukraina, Rosja (Smoleńsk, Kaliningrad, Petersburg), Kirgistan i Kazachstan. Łącznie, na wszystkich etapach, było to 1944 recytatorów.

Od 7 grudnia finaliści spotykali się online, brali udział w warsztatach teatralnych, oglądali spektakle Białostockiego Teatru Lalek i Teatru Wierszalin. Wspólnie z instruktorami, wykładowcami z Polski oraz organizatorami nagrali bożonarodzeniową „Pastorałkę ze światełkami”. Wzięli także udział w wirtualnej wigilii. Teraz nadszedł czas na finał – koncert galowy laureatów. Zostanie on wyemitowany online 12 grudnia (początek o godz. 15.00): www.youtube.com.

Konkurs jest objęty honorowym patronatem Prezydent Miasta Białegostoku.

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie: wspolnota-polska.bialystok.pl/kresy.

Kamila Bogacewicz

Do góry