• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Festiwal sztuki niezależnej

Dodana: 09.03.2023 10:40

Od ponad dwóch dekad Festiwal ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? budzi Białystok z zimowego snu, proponując oryginalne i świeże filmy, koncerty, wystawy i spotkania. Tegoroczna 23. odsłona festiwalu to silnie skoncentrowana dawka artystycznych propozycji, które od 16 do 19 marca zagoszczą w kinie Forum i klubie Fama.

W tym roku Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG” przygotował mnóstwo interesującego, niezależnego kina – poczynając od amatorskich produkcji przez wysokiej próby kino dokumentalne po eksperymentalne gatunkowe hybrydy. W animowanym dokumencie „Bob Pluj – Nie lubimy ludzi”, łączącym komedię i film drogi, żyjący na postapokaliptycznej pustyni (będącej odbiciem umysłu brazylijskiego rysownika Angeliego) punk Bob Pluj stanie do walki ze swoim kreatorem i jego kryzysem twórczym.

Organizatorzy zabiorą widzów w podróż do świata muzyki Matthew Herberta, rewolucyjnego brytyjskiego muzyka elektronicznego, kompozytora i dźwiękowca określanego mianem Briana Eno XXI wieku. Wierzy on w siłę muzyki zdolną obalać rządy. „Symfonia hałasu – rewolucja Matthew Herberta” portretuje sylwetkę artysty, który – łącząc odgłosy tosterów i pralek z politycznie drażliwymi fragmentami – generuje muzyczne wypowiedzi zdolne realnie wpływać na zastaną rzeczywistość.

Film Niny Menkes „Brainwashed: seks, kamera, władza” stanie się punktem wyjścia do refleksji nad uprzedmiotowieniem kobiet w branży filmowej. Za sprawą filmu „Dzień i noc”, będącego hybrydą fikcji i dokumentalnej obserwacji, uczestnicy zanurzą się w opowieści o kobiecej przyjaźni oraz czarnej magii. Powrót na ziemię i między bloki zaserwuje przedpremierowy pokaz fabularnego debiutu Marcina Filipowicza „Braty”.

To nie koniec filmowych wrażeń. Delegacja ze Splat!FilmFest, ku uciesze fanów szczerego, niskobudżetowego kina, przywiezie do Białegostoku prawdziwe perły gatunku. „Cicada: byłem nastoletnim horrorem!” to amatorski horror o wampirach, w którym z każdego milimetra taśmy bije miłość do kina i entuzjazm zapaleńców, zaś „I tak to się żyje na tej wsi”, wywołujący ciarki przerażenia na przemian ze wzruszeniem i radością, to dokument, który mógłby zrobić David Lynch z komikami z grupy Monty Pythona. Główny bohater filmu, Charles Carson, filmuje amatorską kamerą wideo codzienne życie na odludnej farmie, dbając o każdy szczegół opowieści, łącznie z rejestracją na taśmie zmarłych członków rodziny.

Na undergroundowej scenie Famy pojawi się artrockowy zespół Trupa Trupa. A muzyk i performer Hiob Dylan zabierze chętnych w podróż tanimi liniami na emigrację zarobkową bądź do raju, w którym kiełbasę serwuje sam Robert Makłowicz, a wszystko to w duchu amerykańskich gatunków muzycznych anti-folk i outlaw country przy akompaniamencie banjo. Odbędzie się również muzyczny wieczór z wrocławskim duetem xDZVØNx, łączącym trap, techno, industrial i dark ambient z motywami z rejonów słowiańszczyzny oraz inspiracjami czerpanymi z muzyki sakralnej.

Autorką tegorocznej oprawy graficznej festiwalu jest pochodząca z Bolonii artystka Francesca Colombara, którą cechuje niesamowity psychodeliczny styl magicznych krain i surrealistycznych postaci. W klubie Fama pokazana zostanie wystawa jej komiksów „Panic! Dziennik pandemiczny z Włoch”. Z kolei foyer kina Forum przejmie Plakiat czyli Maks Bereski – pasjonat kina, „filmożerca”, swoisty kontynuator polskiej szkoły plakatu łączący pasję projektowania nieruchomych obrazów z miłością do tych ruchomych.

W programie jak zwykle nie zabraknie spotkań z twórcami i pogłębionych dyskusji na temat prezentowanych filmów. Gośćmi będą m.in.: Maks Bereski (Plakiat), Monika Stolat (Splat!FilmFest), Marcin Filipowicz („Braty”), Łukasz Machowski i Katarzyna Machałek („Dzień i noc”).

Program festiwalu jest dostępny na stronie Białostockiego Ośrodka Kultury.

Opracowanie: Kamila Bogacewicz

plakat.jpg

Do góry