• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Festiwal Metamorfozy Lalek

Dodana: 25.05.2023 15:15

Przed nami piąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych „Metamorfozy Lalek” w Białymstoku. Tegoroczne przedstawienia będą odbywały się między 16 a 24 czerwca. Na białostoczan będzie czekało ponad 20 spektakli w wykonaniu grup teatralnych z Polski i zagranicy. Festiwal będzie także okazją do świętowania 70. jubileuszu BTL.

„Metamorfozy Lalek” to festiwal teatralny o zasięgu międzynarodowym, prezentujący profesjonalnych twórców teatralnych. Ideą festiwalu jest przełamywanie stereotypów dotyczących postrzegania teatru lalkowego jako teatru dla dzieci poprzez prezentację najwartościowszych zjawisk, oryginalnych środków ekspresji artystycznej oraz trendów we współczesnym teatrze lalkowym dla dorosłych. Celem jest także zbliżenie i wzajemne inspirowanie się środowisk artystycznych z kraju i ze świata.

Białystok będzie gościł wybitnych artystów z Polski i zagranicy (Francja, Izrael, Litwa, Holandia, Czechy, Hiszpania). W programie festiwalu znalazły się 23 tytuły, z czego 14 zaprezentują zaproszone zespoły. Pozostałe 9 to najnowsze spektakle z repertuaru BTL, w tym dwie czerwcowe premiery: „Zemsta” Aleksandra Fredry w reż. Pawła Aignera oraz „Pustostany” Doroty Kotas w reż. i adaptacji Waldemara Wolańskiego.

– Wydarzenie organizowane w Białymstoku jest prawdziwym świętem dla miłośników teatru i jednocześnie wspaniałą promocją naszego miasta – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Festiwal będzie również okazją do wspólnego świętowania 70. urodzin Białostockiego Teatru Lalek, który jest jedną z najlepszych scen lalkarskich nie tylko w kraju.

18 czerwca z okazji 70. urodzin teatru odbędzie się szereg jubileuszowych wydarzeń, m.in. otwarcie wystawy „U źródeł”, która przybliży uczestnikom historię BTL oraz niezwykłą osobę Piotra Sawickiego – społecznika i wychowawcy młodzieży, fotografa, rzeźbiarza, malarza, aktora, reżysera i wreszcie założyciela teatru Świerszcz – dzisiejszego Białostockiego Teatru Lalek. Zostanie także uczczone powstanie Alei Lalkarzy im. Piotra Sawickiego. O godz. 18.00 rozpocznie się jubileusz, podczas którego nastąpią wręczenia odznaczeń osobom zasłużonym na rzecz Białostockiego Teatru Lalek.

Festiwal jest realizowany dzięki środkom z budżetu Miasta (dotacja – 300 tys. zł) oraz dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (dotacja – 106 tys. zł).

Wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują wejściówki, które będą dystrybuowane od 2 czerwca (piątek), od godz. 17.00 do 19.00, w kasie Białostockiego Teatru Lalek (ul. Kalinowskiego 1). Odbiór wejściówek jest osobisty – bez możliwości wcześniejszej rezerwacji. Jedna osoba może otrzymać maksymalnie 2 wejściówki na maksymalnie 2 spektakle (łącznie 4 wejściówki).

Godziny pracy kasy BTL w kolejnych dniach:

  • 3 czerwca (sobota): 13.00–19.00,
  • 4 czerwca (niedziela): 11.00–12.00, 15.00–16.00.

Wejście na spektakl z wejściówką będzie możliwe do 20 minut przed rozpoczęciem przedstawienia. Później wejściówki tracą swą ważność. Organizatorzy proszą o punktualność.

Opracowanie: Kamila Bogacewicz

Program festiwalu Metamorfozy Lalek 2023

rozmiar: 210.25 KB PDF pobierz
Do góry