Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2020

Dodana: 16.09.2020 13:48

Kategorie: Aktualności BKM

Codzienne konkursy, wystawa rowerów, prezentacja autobusów i smogobusa – takie m.in. atrakcje czekają na mieszkańców w najbliższym tygodniu (16-22 września) w Białymstoku. Nasze miasto po raz kolejny uczestniczy w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu. Hasłem tegorocznego ETZT jest „Zeroemisyjna mobilność dla każdego”.

Celem wydarzenia jest promocja ekologicznych form mobilności, takich jak środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy. To również doskonała okazja do pokazania, jak rozwija się transport publiczny w Białymstoku.  Tegoroczna edycja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu z powodu zagrożenia Covid-19 będzie odbywała się bez dużych festynów,  jednak Miasto wspólnie z  białostockimi spółkami komunikacyjnymi przygotowało szereg atrakcji i wydarzeń dla mieszkańców, w których będzie można uczestniczyć indywidualnie.

Zapraszamy mieszkańców, by zechcieli skorzystać z atrakcji, które zaplanowaliśmy, oraz zachęcamy do podróżowania po Białymstoku rowerem lub autobusem – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz. – W naszym mieście są ku temu naprawdę dobre warunki: ścieżki rowerowe, BiKeRy, które niezmiennie cieszą się zainteresowaniem mieszkańców, i nowoczesne autobusy.

Poszczególne dni wydarzenia zostały podzielone tematycznie i nazwane w taki sposób, aby zachęcać białostoczan do używania takich form transportu, jak miejskie autobusy, rowery  czy przemieszczanie się pieszo. Dlatego w programie znalazł się dzień  m.in. „Bezpiecznego podróżowania BKM”, „Dzień rowerów”, „Dzień w trampkach”.

Ostatniego dnia Tygodnia ETZT – 22 września – wszyscy chętni będą mogli skorzystać z bezpłatnego transportu Białostockiej Komunikacji Miejskiej, na wszystkich liniach i przez cały dzień, a kontrolerzy biletów pasażerom Białostockiej Komunikacji Miejskiej wręczać będą maseczki ochronne.

Od dziś (16 września) przez cały tydzień wydarzenia bezpłatny czas wypożyczenia rowerów miejskich BiKeR  zostanie wydłużony do pełnych 60 minut (tzw. pierwsza godzina).

Między 17 a 22 września na mieszkańców czekają codzienne konkursy tematyczne promujące podróżowanie komunikacją miejską, rowerem lub pieszo. W każdym z nich do wygrania są atrakcyjne nagrody, w tym „Zielone bilety BKM” – karty miejskie z doładowaniem elektronicznej portmonetki do dowolnego wykorzystania na przejazdy Białostocką Komunikacją Miejską. Konkursy każdego dnia będą ogłaszane na profilu www.facebook.com/Wschodzacy.Bialystok. Regulaminy są dostępne w załączniku.  

Udział w konkursach nie wymaga wielu wyrzeczeń, wystarczy np. w dniu „W trampkach” (17 września) przemierzyć trasę do pracy pieszo lub komunikacją miejską, w sportowym obuwiu, zrobić zdjęcie i przesłać do organizatora.

Poza konkursami na mieszkańców czekają także inne inicjatywy.  W czwartek (17 września) Straż Miejska w centrum przesiadkowym będzie informować mieszkańców na temat bezpieczeństwa pieszego i konieczności bycia widocznym na drodze. Pieszym będą rozdawane odblaski, natomiast dla podróżujących autobusami miejskimi – maseczki ochronne.

W piątek (18 września) w dniu „Bezpieczne podróżowanie z BKM” pasażerowie będą mogli wziąć udział w konkursie na selfie w maseczce. Do wygrania jest „Zielony bilet BKM”, natomiast na antenie Radia Jard odbędzie się konkurs – „Pozdrowienia sms dla kierowców BKM”.

W weekend (19-20 września) Fundacja Białystok Biega zaprasza na wydarzenie Białystok Biega.  W tych dniach zawodnicy będą starowali w biegu na dystansie 5 km (Nocna Piątka) oraz na dystansie 10 km (Szybka Dycha).  

W dniu „Rowerów” (19 września) przy siedzibie Centrum Aktywności Społecznej ul. Św Rocha 3 stanie mobilne stoisko dla rowerów „Dbam o rower”. Można będzie skorzystać z serwisu, naprawy i oznaczenia roweru oraz otrzymać przydatne gadżety rowerowe. Tego samego dnia, od godz. 12.00 na Rynku Kościuszki można będzie zobaczyć rowery Adama Zdanowicza, konstruktora rowerów dla indywidualistów.

Każdy mieszkaniec może podzielić się pomysłem dotyczącym usprawnień infrastruktury rowerowej z Pełnomocnikiem Prezydenta ds. Infrastruktury Rowerowej. Przez cały tydzień wszelkie pomysły białostoczanie będą mogli kierować drogą mailową na adres e-mail: wrobel@um.bialystok.pl bądź telefonicznie pod nr 85 879 7263.

Szczegółowy program Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu można znaleźć na stronie: www.komunikacja.bialystok.pl.

Oprac. Eliza Bilewicz-Roszkowska

Konkurs nr 1 - W trampkach - regulamin

rozmiar: 291,44 KB PDF pobierz

Konkurs nr 1 - W trampkach - formularz zgłoszeniowy

rozmiar: 277,63 KB PDF pobierz

Konkurs nr 1 - W trampkach - oświadczenie

rozmiar: 426,75 KB PDF pobierz

Konkurs nr 2 - Bezpieczne podróżowanie BKM - regulamin

rozmiar: 440,8 KB PDF pobierz

Konkurs nr 2 - Bezpieczne podróżowanie BKM - formularz zgłoszeniowy

rozmiar: 259,13 KB PDF pobierz

Konkurs nr 2 - Bezpieczne podróżowanie BKM - oświadczenie

rozmiar: 283,74 KB PDF pobierz

Konkurs nr 3 - Selfie w maseczce - regulamin

rozmiar: 403,03 KB PDF pobierz

Konkurs nr 3 - Selfie w maseczce - formularz zgłoszeniowy

rozmiar: 339,09 KB PDF pobierz

Konkurs nr 3 - Selfie w maseczce - oświadczenie

rozmiar: 431,06 KB PDF pobierz

Konkurs nr 4 - Na rowerze - regulamin

rozmiar: 369,05 KB PDF pobierz

Konkurs nr 4 - Na rowerze - formularz zgłoszeniowy

rozmiar: 276,41 KB PDF pobierz

Konkurs nr 4 - Na rowerze - oświadczenie

rozmiar: 427,43 KB PDF pobierz

Konkurs nr 5 - Białystok w zieleni - regulamin

rozmiar: 577,76 KB PDF pobierz

Konkurs nr 5 - Białystok w zieleni - karta uczestnictwa i oświadczenie

rozmiar: 280,89 KB PDF pobierz

Konkurs nr 6 - Wolę rower - regulamin

rozmiar: 369,29 KB PDF pobierz

Konkurs nr 6 - Wolę rower - formularz zgłoszeniowy

rozmiar: 344,5 KB PDF pobierz

Konkurs nr 6 - Wolę rower - oświadczenie

rozmiar: 428,14 KB PDF pobierz
Do góry