• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Eurobarometr lokuje Białystok na pierwszym miejscu w Polsce

Dodana: 17.02.2016 12:46

Kategorie: Aktualności Promocja

Białystok okazał się najlepszym polskim miastem do życia według Eurobarometru przygotowanego przez Komisję Europejską. 96% mieszkańców miasta zadeklarowało wysoki stopień satysfakcji z życia w Białymstoku

Komisja Europejska 29 stycznia 2016 roku opublikowała wyniki badania Eurobarometru – czyli raportu pod hasłem „Postrzeganie jakości życia w miastach europejskich”. Analizie poddano stopień zadowolenia mieszkańców z życia w europejskich miastach. W najnowszej edycji udział wzięli mieszkańcy 79 miast z 32 krajów europejskich. W Polsce na pytania odpowiadali mieszkańcy Białegostoku, Gdańska, Krakowa i Warszawy. O wysokim wyniku Białegostoku przesądziły pozytywne wypowiedzi białostoczan niemal we wszystkich badanych dziedzinach.

Komisja Europejska pytała przede wszystkim o to, czy mieszkańcy są usatysfakcjonowani życiem w danym regionie. Najwyższy poziom satysfakcji z życia w swoim mieście deklarują mieszkańcy Oslo (Norwegia) i Zurychu (Szwajcaria). W Polsce na pierwszym miejscu uplasował się Białystok. A to oznacza, że w Białymstoku żyje się lepiej niż w Krakowie, Gdańsku czy Warszawie.

Istotne przy udzielaniu odpowiedzi było pięć analizowanych dziedzin. Respondenci byli pytani m.in. o jakość infrastruktury – i tu Białystok osiągnął najwyższe wyniki spośród 79 europejskich miast. Mieszkańcy oceniali transport publiczny, opiekę zdrowotną, obiekty sportowe i kulturalne, dostęp do edukacji, drogi i budynki, a także przestrzeń publiczną i dostęp do sklepów.

Dzięki analizie badań Komisji Europejskiej można zauważyć, że w Białymstoku w ostatnich czterech latach zadowolenie z jakości i dostępności obiektów sportowych wzrosło z 75% do 94%.

Warto wspomnieć też o tym, że 91% białostoczan jest zadowolonych z poziomu czystości naszego miasta. W tej dziedzinie Białystok również uplasował się w czołówce. Podobnie wygląda statystyka związana z parkami i skwerami, 95% mieszkańców wysoko ocenia poziom satysfakcji z zielonych przestrzeni dostępnych w mieście. Dodatkowo trzy polskie miasta znalazły się wśród siedmiu najlepiej ocenionych pod względem dostępu do sklepów – Kraków i Gdańsk (po 95%) i Białystok (94%). Komisja Europejska przepytała też respondentów z zakresu środowiska. Mieszkańcy wypowiedzieli się m.in. na temat jakości powietrza, natężenia hałasu i czystości miasta. Białystok znalazł się wśród trzech miast o najwyższym poziomie zadowolenia z jakości środowiska. Poziom zadowolenia wśród białostoczan wyniósł w tym zakresie 92%. Podobne wyniki osiągnął Zurych (91%).

Kolejnym badanym przez Komisję Europejską obszarem było zatrudnienie, możliwość znalezienia mieszkania, a także bezpieczeństwo i obsługa świadczona przez administrację publiczną. Białostoczanie te dziedziny życia również ocenili wysoko. Warto zauważyć, że w porównaniu z badaniem przeprowadzonym w roku 2012 respondenci podnieśli swoją ocenę co do możliwości znalezienia pracy w Białymstoku aż o 13% (z 69% w roku 2012 do 82% w 2016 roku).

Ważne wydają się także odpowiedzi dotyczące indywidualnego zadowolenia z codziennego życia. Badanie Eurobarometru uwzględniło taki rozdział w swoim raporcie. Wypowiadający się mieszkańcy mieli wybrać trzy dziedziny, które ich zdaniem są najważniejsze dla dalszego rozwoju miasta. Białostoczanie wskazali: zatrudnienie, obsługę medyczną oraz edukację.

– Podlasie to brama Europy na Wschód, a Białystok jest stolicą tego obszaru. Białystok w ostatnich latach rozwija się w bardzo szybkim tempie – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Jesteśmy wdzięczni za tak wysoką ocenę, jaką wystawili naszemu miastu mieszkańcy. To ważne, aby żyć w satysfakcjonującym miejscu, które spełnia najwyższe wymagania.

Wniosek, jaki płynie z badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską, to przede wszystkim fakt, że białostoczanie to baczni obserwatorzy, którzy nie tylko potrafią docenić swoje miasto, ale również dostrzec w nim zachodzące zmiany. Dotychczas w Białymstoku zrealizowano kilka dużych inwestycji, takich jak Park Naukowo-Technologiczny, Stadion Miejski czy Kampus Uniwersytecki. Przemianę w ostatnich kilku latach przeszła także infrastruktura drogowa. Na zadowolenie z życia w Białymstoku z pewnością wpływają także zmiany w postawie mieszkańców. Białystok staje się miastem obywatelskim, z aktywnym społeczeństwem. Białostoczanie coraz chętniej współdecydują o kształcie i kierunku zmian w mieście i mają do tego wiele okazji. Ich głos słyszalny jest dzięki Budżetowi Obywatelskiemu, a także dzięki pracy Centrum Konsultacji i Partycypacji Urzędu Miejskiego, które dba o kontakt z mieszkańcami.

Białystok nie zapomina również o młodych. Studenci mają okazję korzystać z bogatej oferty edukacyjnej oraz nowoczesnego Kampusu Uniwersyteckiego. Prowadzona przez Miasto kampania „Studiuj w Białymstoku” zachęca młodzież z całej Polski do zapoznania się z propozycją skierowaną do maturzystów.

Miasto Białystok stawia sobie wysoko poprzeczkę, tak aby słowa organizatorów goszczącego w Białymstoku II Wschodniego Kongresu Gospodarczego zostały zrealizowane i aby za kilka lat inne miasta musiały gonić Białystok.

Do góry