• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Ekolaury dla Białegostoku

Dodana: 10.10.2018 15:16

Białystok laureatem ogólnopolskiego konkursu EKOLAURY Polskiej Izby Ekologii 2018. Pierwsza nagroda w kategorii „Edukacja ekologiczna i ochrona przyrody” oraz wyróżnienie w kategorii "Gospodarka wodno-ściekowa" zostały wręczone podczas uroczystej gali 9 października w Katowicach.

Organizowany od 2002 roku ogólnopolski konkurs EKOLAURY promuje najefektywniejsze, ekoinnowacyjne działania i prace podejmowane na rzecz ochrony środowiska. Jest skierowany do przedsiębiorstw, instytucji, organizacji pozarządowych i samorządów.

Nasze miasto zostało docenione przede wszystkim za ochronę bioróżnorodności i edukację przyrodniczą na obszarze Białegostoku, m.in. ochronę płazów połączoną z edukacją prowadzoną w białostockich szkołach, zimowe dokarmianie ptaków, wieszanie budek lęgowych dla ptaków, budowę domków dla owadów zapylających i zakładanie tzw. motylarni na świeżym powietrzu.

Bardzo się cieszę, że Białystok otrzymał tę nagrodę – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Jest to dla nas ważne, bo dowodzi, że nasze miasto staje się coraz bardziej nowoczesne, ekologiczne, a przez to – przyjazne mieszkańcom.

Białystok został też wyróżniony w kategorii "Gospodarka wodno-ściekowa" za projekt budowy i zagospodarowania do celów rekreacyjno-wypoczynkowych zbiorników retencyjnych przy ul. Marczukowskiej. Renowacja Stawów Marczukowskich rozpoczęła się w grudniu 2015 r. i trwała ponad rok. W miejscu, które od lat było zaniedbane, powstał atrakcyjny teren do rekreacji oraz edukacji przyrodniczej. Stawy zostały oczyszczone i pogłębione. Powstały na nich wyspy lęgowe dla ptaków, wybudowano dwa dodatkowe stawy do rozrodu płazów, a fragment Bażantarki został oczyszczony i odmulony. Wokół stawów utworzono taras widokowy ze stojakami na rowery. Wybudowano altanę, drewniane mostki i „ptasią wieżę” do obserwacji ornitologicznych. Jest też strefa wypoczynkowa i parking. Obecnie jest realizowany ostatni etap inwestycji – projekt zagospodarowania zielenią, w ramach którego zostanie posadzonych 129 drzew, 695 krzewów i 5475 bylin. Na stawach zainstalowano też 9 platform lęgowych dla ptaków z funkcją oczyszczania wody.

Inwestycja ta została bardzo pozytywnie przyjęta przez białostoczan, a zwłaszcza mieszkańców położonych w sąsiedztwie osiedli Zielone Wzgórza, Słoneczny Stok i Osiedla Młodych. Dzięki niej powstał kilkuhektarowy obszar do rekreacji i wypoczynku.

Eliza Bilewicz-Roszkowska

Do góry