• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dodana: 02.03.2020 13:02

W niedzielne południe mieszkańcy Białegostoku spotkali się pod pomnikiem Danuty Siedzikówny, na miejskich obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W uroczystościach wziął udział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, przedstawiciele Rady Miasta, kombatanci, harcerze i służby mundurowe.  

Pod pomnikiem poświęconym bohaterskiej sanitariuszce Danucie Siedzikównie ps. „Inka” w Parku Planty, na Skwerze Lecha i Marii Kaczyńskich w Białymstoku zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. W uroczystości wyjątkowo tłumnie uczestniczyła młodzież z białostockich szkół i drużyn harcerskich. 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, obchodzony 1 marca, ustanowiony został w roku 2011. To święto upamiętniające wszystkich żołnierzy polskich formacji podziemnych, którzy po zakończeniu II Wojny Światowej nie zaprzestali walki, zbrojnie stawiając czoła kolejnej, sowieckiej okupacji. 1 marca 1951 roku stracono dowódcę IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – płk Łukasza Cieplińskiego ps. Ostrowski, a także jego współpracowników. Aresztowani we wrześniu 1947 roku, po długotrwałym ubeckim śledztwie, zostali zamordowani strzałami w tył głowy w piwnicy mokotowskiego więzienia.

Chcemy, aby pamięć o tych, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę trwała, aby o bohaterach tamtych czasów pamiętały kolejne pokolenia mieszkańców naszego miasta – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Danuta Siedzikówna ps. „Inka” była sanitariuszką 4. szwadronu odtworzonej na Białostocczyźnie 5. Wileńskiej Brygady AK. W czerwcu 1945 r. została aresztowana przez NKWD-UB za współpracę z antykomunistycznym podziemiem. Z konwoju uwolnił ją patrol AK. „Inka” znów działała jako sanitariuszka oraz łączniczka uczestnicząc w akcjach przeciw NKWD i UB. Ponownie aresztowana w lipcu 1946 r., została osadzona w więzieniu w Gdańsku. Po śledztwie Wojskowy Sąd Rejonowy skazał ją na karę śmierci, którą wykonano 28 sierpnia 1946 roku. Pośmiertnie awansowano ją na stopień podporucznika. Dwa lata temu w Białymstoku odsłonięto jej pomnik. 

Anna Kowalska

Do góry