• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dodana: 02.05.2022 14:00

Dziś (2 maja) w Białymstoku pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły się obchody Dnia Flagi RP. W samo południe na Rynku Kościuszki spotkali się mieszkańcy Białegostoku, władze miasta i województwa, przedstawiciele wojska i kombatanci.

W Dniu Flagi białostoczanie wspólnie okazali swój szacunek i przywiązanie do barw narodowych. Podczas wciągania biało-czerwonej flagi na maszt przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego przez żołnierzy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego został odegrany hymn państwowy.

– Niech biało-czerwone barwy, które są naszym nieodłącznym towarzyszem podczas wszystkich radosnych świąt i uroczystości, które są z nami również przy rocznicach upamiętniających wydarzenia tragiczne, będą jednocześnie naszym przewodnikiem w codziennej pracy – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Dziś, gdy nasza część świata przeżywa chwile dramatyczne, gdy tuż za naszą wschodnią granicą trwa bezwzględna rosyjska agresja na suwerenną Ukrainę, widzimy wyraźnie, że wolność to dar, który trudno zdobyć, ale jakże łatwo utracić. Niech zatem ten nasz codzienny trud, nasze wszystkie wysiłki, stają się kolejnymi cegiełkami wielkiego gmachu, jakim jest niepodległa Ojczyzna pod biało-czerwoną flagą.   

Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej to święto ustanowione przez Sejm RP w styczniu 2004 r. Obchodzone jest 2 maja, a główną rolą tego święta jest popularyzowanie wiedzy o polskich symbolach narodowych. Barwy widniejące na fladze państwowej są jednym z ważniejszych elementów tożsamości narodowej.

Korzenie polskich barw narodowych sięgają średniowiecza. W tamtych czasach Biały Orzeł był umieszczany na czerwonych polach tarcz herbowych zdobiących chorągwie władców. Źródeł barw narodowych upatruje się jednak w dawnej Rzeczypospolitej, kiedy w użyciu były trzy wzory chorągwi państwowych. Również w późniejszych czasach biało-czerwone barwy pojawiały się w kontekście wydarzeń o charakterze narodowym. Po odzyskaniu niepodległości barwy narodowe, flagę państwową z godłem, uchwalił Sejm odrodzonej Polski. Najnowszą obowiązującą ustawą, w której mowa o barwach narodowych, jest ta z 1980 r., nowelizowana w 2004 r.

Jutro (3 maja) w Białymstoku o godz. 12.30 odbędą się uroczystości związane z obchodami Narodowego Święta Trzeciego Maja w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 r.

Agnieszka Błachowska

Do góry