• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Działania miejskich instytucji kultury

Dodana: 20.03.2020 13:09

W trudnym dla wszystkich czasie kwarantanny i izolacji miejskie instytucje kulturalne – Białostocki Ośrodek Kultury, Dom Kultury Śródmieście, Białostocki Teatr Lalek, Muzeum Wojska w Białymstoku, Galeria Arsenał i Galeria Sleńdzińskich koncentrują się na działaniach w mediach społecznościowych i na stronach internetowych. Ich oferta online jest zróżnicowana i kierowana zarówno dla dorosłych, jak też dla dzieci i młodzieży.  

Już w najbliższy weekend (21-22 marca) Białostocki Teatr Lalek zaprasza wszystkich chętnych na specjalne spektakle online na profilu facebook.com/TeatrBTL. W sobotę i niedzielę o godz. 11 dzieci obejrzą przedstawienie “Cudowna lampa Aladyna”, a dorośli o godz. 18 spektakl “Czy Pan istnieje Mr Johnes?”. BTL planuje również inne działania na swoim profilu FB, m.in. prezentacje materiałów z archiwum artystycznego “Kartka z kalendarza BTL”, konkurs plastyczny dla dzieci “Twój ulubiony bohater spektaklu BTL”, konkurs dla młodzieży i dorosłych na jednoaktówkę teatralną pod tytułem “I zatrzymał się czas”, czytanki online polskiej i światowej klasyki literatury. Oprócz tego na stronie internetowej BTL jest zakładka „radio”, dzięki której można usłyszeć nagrania związane z Teatrem btl.bialystok.pl/radio.

Galeria Sleńdzińskich jest aktywna na Facebooku (facebook.com/galeriaslendzinskich i facebook.com/groups/EdukacjauSlendzinskich) i Instagramie (instagram.com/galeriaslendzinskich). W najbliższą sobotę i niedzielę galeria zorganizuje online autorskie oprowadzanie po wystawie „Subiektywnie. Fotografie Piotra Sawickiego”. Ponadto codziennie w internecie są prezentowane kolejne fotografie z wystawy, opatrzone komentarzem. Cyklicznie w ramach „Małego kina od Sleńdzińskich” na profilu FB będą prezentowane filmy dokumentalne opowiadające o miejscach i mieszkańcach Białegostoku. Od przyszłego tygodnia galeria zaprasza na cykle prezentacji tematycznych. Pierwszy to „Moda według Ludomira Sleńdzińskiego”. Następny nawiąże do architektury rodzinnego miasta artysty – Wilna. Warto też wspomnieć, że dział edukacji galerii zorganizował konkurs plastyczny z nagrodami (bez ograniczeń wiekowych). Natomiast na grupie „Edukacja u Sleńdzińskich” pojawią się filmy instruktażowe (tworzenie prac różnymi technikami plastycznymi) i cykl lekcji o zagadnieniach ze świata sztuki. 

Muzeum Wojska w Białymstoku codziennie przypomina o zaleceniach pozostania w domach, wzięciu odpowiedzialności za zdrowie swoje i bliskich, a jednocześnie dostarcza treści, które mają na celu pomoc realną lub skierowanie myśli na inny temat niż epidemia. Na profilu facebook.com/muzeumwojska muzeum realizuje projekt "Kalendarz historyczny" i cykl „Postać dnia”. Często umieszczane są kolorowanki (ich rozdzielczość umożliwia wydrukowanie rysunku w domu). Dla dzieci starszych przygotowywane są "karty zadań" z rebusami, krzyżówkami, quizami itd. Ponadto prezentowane są obrazy ze zbiorów Muzeum Wojska w Białymstoku, które na co dzień znajdują się w magazynie. Dwie z wystaw stałych Muzeum są prezentowane w postaci panoram 360 stopni. Do samodzielnej lektury w domu publikowane są opowiadania i eseje z projektu "Słowo historii. Fotoeseje". Opowiadania mają audiodeskrypcję i tłumaczenie na język migowy. Do zabawy z historią muzeum poleca aktywne narzędzia online: "Test Wiedzy o Historii Białegostoku" i "Piłsudski chronologicznie. Czy wiecie co Marszałek robił w Waszym wieku?". Warto zajrzeć na stronę internetową muzeum mwb.com.pl, gdzie m.in. w zakładce o wystawach stałych można znaleźć wirtualny spacer po wystawach. 

Galerię Arsenał można znaleźć w internecie pod adresami facebook.com/pg/GaleriaArsenal, galeria-arsenal.pl, instagram.com/galeria_arsenal, youtube.com/user/galeriaarsenal. W mediach społecznościowych galeria umieszcza informacje o aktualnej wystawie (recenzje,  teksty i  wywiady z kuratorem, wykład kuratora i oprowadzanie kuratorskie, zdjęcia i filmy z wystawy, opisy prac z wystawy oraz transmisje filmów wideo o wystawy). Online można się też spodziewać informacji o kolekcji Galerii Arsenał, która zamieszcza poszczególne prace razem opisem. Przygotowane też będą PDF-y katalogów do umieszczenia w sieci. Galeria Arsenał ogłasza „Open call” w celu przygotowania nowej wystawy o sytuacji związanej z pandemią, która będzie wirtualna, czyli od początku projektowana na prezentację w sieci.

Natomiast na profilu Domu Kultury Śródmieście: facebook.com/domkulturysrodmiescie, jest prezentowana wystawa Klaudiusza Bogusłowicza „Jeszcze inaczej”, prace uczniów pracowni plastycznej z cyklu "Młode talenty" m.in.  Aleksandry Butkiewicz inspirowana twórczością Amadeo Modiglianiego. W tym miejscu będą też sukcesywnie prezentowane filmy z  wydarzeń DKŚ. Natomiast w szybach pracowni plastycznej na ul. Malmeda 17 są wystawione prace członków Grupy Artystycznej „Mistral”. Warto śledzić wiadomości publikowane online przez DKŚ, ponieważ ta instytucja planuje uruchomienie zajęć online instruktorów z uczniami indywidualnymi.

Białostocki Ośrodek Kultury działa na fanpage’ach:

W tych miejscach są udostępniane interesujące informacje, filmy, zdjęcia, prezentacje, czy konkursy. M.in. można odbyć wirtualny spacer po wystawie Pawła Kupca “Linia prosta” i po wystawie “Mistrzowie ilustracji”. Na profilach są publikowane kolorowanki do pobrania i samodzielnego wydruku, filmy z warsztatów z ostatniej edycji Żubroffki, nagrania z dotychczasowych koncertów (Klub Fama, Kino Forum), retransmisja koncertów w ramach Jesieni z Bluesem: Czarny Pies i Puhovsky & The Recyclers w audycji Trójki (Bielszy odcień bluesa), nagrania świadków historii i archiwalne zdjęcia z zasobów e-Mediateki CLZ, prezentacja animacji poklatkowych z warsztatów “Ludwik animowany”, prezentacja filmu o płytkach szklanych z archiwalnymi zdjęciami Ludwika Zamenhofa.  

Agnieszka Błachowska 

Do góry