• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Dyplomy dla absolwentów

Dodana: 13.09.2021 14:49

Białostocki Uniwersytet Dziecięcy jest jedną z sześciu inicjatyw funkcjonujących w ramach Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego. To projekt edukacyjny, który Politechnika Białostocka prowadzi od ponad 12 lat.

Podczas sobotniej uroczystości podsumowane zostały dwie edycje Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego: edycja 2019/2020, która rozpoczęła się stacjonarnie, ale po ośmiu spotkaniach została przerwana przez pandemię (projekt był wtedy współfinansowany przez samorządy miast: Augustowa, Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Hajnówki, Siemiatycz i gminy Sokółka) oraz rok akademicki 2020/2021, który odbył się całkowicie zdalnie. Organizację zajęć wsparł wówczas marszałek województwa podlaskiego oraz Miasto Białystok.

– Politechnika Białostocka to jedna z najlepszych uczelni w skali naszego kraju. Cieszę się niezmiernie, że mieliście okazję poznać Politechnikę i wierzę w to, że w kolejnych etapach swojego kształcenia wybierzecie właśnie tę białostocką uczelnię – zwrócił się do absolwentów Białostockiego Uniwersytetu Dziecięcego Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku.

– Oferta Politechniki Białostockiej jest skierowana do wszystkich grup wiekowych: od najmłodszych do najstarszych – podkreślała rektor Politechniki Białostockiej Marta Kosior-Kazberuk. – Uniwersytet Dziecięcy jest o tyle szczególny, że mamy nadzieję obudzić pasję i zainteresowania techniczne w bardzo młodych ludziach, ośmielić ich zgłębiania przedmiotów ścisłych. Mam nadzieję, że w przyszłości zostaną naszymi studentami.

Od samego początku dziecięce uniwersytety powołane na Politechnice Białostockiej cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Studentami Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego mogą zostać uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych. Podczas zajęć prowadzonych przez wykładowców Politechniki Białostockiej młodzież ma okazję rozwijać ciekawość naukową i zainteresowania przedmiotami ścisłymi. Każdego roku oferta PUD jest modyfikowana i poszerzana. Dodatkowo udział instytucji partnerskich Uniwersytetu pozwala małym studentom lepiej poznać swój region oraz miasto, w którym żyją. W realizację przedsięwzięcia włącza się cała uczelnia, oprócz pracowników i studentów Politechniki Białostockiej, zajęcia pomagają zorganizować także przedstawiciele Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej.

– Startujemy z kolejną edycją Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Do przedsięwzięcia dołączyło Miasto Białystok, Miasto Augustów i Miasto Siemiatycze. Nowy rok akademicki planujemy rozpocząć stacjonarnie, ale będziemy z uwagą obserwować rozwój sytuacji pandemicznej w kraju i dostosowywać formy kształcenia do sytuacji – zapowiedział prorektor Jarosław Szusta.

Opracowanie: Anna Kowalska

Do góry