• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Drugie życie drzew

W sobotę (22 czerwca) w Parku Konstytucji 3 Maja odbędzie się Rodzinny Piknik Ekologiczny „Drugie życie drzew”. Miejskiej akcji edukacyjnej dotyczącej bioróżnorodności będzie towarzyszyć piknikowa atmosfera. Pojawią się również zagadnienia dotyczące prawidłowej segregacji odpadów. Miasto Białystok zaprasza na stoiska z atrakcjami i do udziału w wydarzeniu towarzyszącym w formie „Leśnej Kąpieli Terapeutycznej”. 

„Drugie życie drzew” to projekt edukacyjny, który przybliża bogactwo zamierających, zmurszałych lub powalonych drzew będących siedliskiem wielu gatunków roślin i grzybów, oraz miejscem schronienia i życia dla wielu gatunków zwierząt. Zachowanie martwych pni drzew i kłód ma wielkie znaczenie dla zachowania bioróżnorodności, zwłaszcza w parkach miejskich, gdzie martwe drewno właściwie nie występuje, bo jest usuwane jako nieestetyczne lub zagrażające bezpieczeństwu ludzi.

Wydarzenie odbędzie się w Parku Konstytucji 3 Maja w godzinach 11.00-14.00, w okolicy Pomnika Żołnierzy 42. Pułku Piechoty.

– Na piknik ekologiczny zapraszamy nie tylko rodziny z dziećmi, ale też wszystkich mieszkańców, którzy w tym dniu pojawią się w parku. Będzie to okazja do spotkania, integracji oraz wspólnego uczestnictwa w przygotowanych atrakcjach. Na najmłodszych mieszkańców będą czekały animacje, konkursy i zabawy – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Wśród zaplanowanych niespodzianek znalazło się także m.in. malowanie drewnianych drzewek i kolorowanie ekotoreb, „rysowanie wielkiego drzewa”, bezpłatny poczęstunek w postaci owoców sezonowych.

Jedną z atrakcji będą również warsztaty edukacyjne, podczas których uczestnicy pikniku będą mogli sprawdzić swoje umiejętności w zakresie prawidłowej segregacji odpadów. Urząd Miejski zaprasza również do odwiedzenia stoiska Nadleśnictwa Dojlidy, Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej oraz Galerii Arsenał – partnerów pikniku.

W ramach wydarzenia odbędą się warsztaty pn. „Leśna kąpiel terapeutyczna”, podczas których Katarzyna Simonienko z Centrum Terapii Lasem pokaże uczestnikom, jak chodzić po lesie, żeby skorzystać z tego, o czym dawno już zapomnieliśmy. W trakcie seansu uczestnicy dowiedzą się, jakie sygnały powinien odbierać nasz mózg, aby poczuć się bezpiecznie, wprowadzić w stan relaksu, zmniejszyć stres i poprawić odporność, dlaczego las naturalny jest zdrowszy niż hodowlany i po co człowiekowi do szczęścia bioróżnorodność. Zgłoszenia do udziału w „Terapeutycznej kąpieli leśnej” przyjmowane są za pośrednictwem strony internetowej. Liczba miejsc jest ograniczona – termin rejestracji elektronicznej obowiązuje do 20 czerwca do godz. 15.00.

Opracowanie: Anna Kowalska

DŻD plakat 3.png

Do góry