• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Dni Sztuki Współczesnej

Dodana: 17.05.2023 10:25

Czas na 37. Dni Sztuki Współczesnej. W tym roku odbędą się one między 24 a 28 maja. Przewodnim hasłem tegorocznego festiwalu jest „Sieć troski”. Organizatorem jest Białostocki Ośrodek Kultury.

Troska w powszechnym pojęciu postrzegana jest jako odruch wynikający z potrzeby i chęci zaopiekowania się kimś z szacunkiem i uwagą dla potrzeb i oczekiwań drugiego człowieka.

Joan C. Tronto i Berenice Fischer postrzegały zaś troskę jako aktywność gatunku, która obejmuje wszystko, co robimy, aby podtrzymać istnienie naszego świata oraz naprawiać go tak, byśmy mogli w nim żyć możliwie jak najlepiej. Ich zdaniem ten świat obejmuje nasze ciało, osobowość i nasze środowisko, które łączą się w złożoną sieć podtrzymującą życie.

Zdaniem organizatorów festiwalu – stajemy w obliczu problemów toczących świat – wojen, kryzysu klimatycznego i gospodarczego, kryzysów humanitarnych, praworządności, edukacji i demokracji, rosnących w siłę ekstremizmów, pogłębiających się nierówności społecznych oraz problemów osobistych związanych z brakiem bezpieczeństwa, chorobami cywilizacyjnymi, kryzysem zdrowia psychicznego, ale także z kryzysem moralności. W trakcie festiwalowych wydarzeń organizatorzy, zaproszeni goście i uczestnicy otoczą się wzajemnie troską oraz stworzą „Sieć troski”.

W trakcie Dni Sztuki Współczesnej na chętnych będą czekały m.in. spektakle, spotkania z twórcami, performans i wideo-performans. W klubie Fama wystąpi np. wokalistka i aktorka Maria Peszek. Warto zapoznać się z programem dostępnym na stronie Białostockiego Ośrodka Kultury.

Organizowany od 1985 roku festiwal to jedna z czołowych imprez Białostockiego Ośrodka Kultury oraz najstarsze i największe tego typu wydarzenie w regionie. Bazuje na teatrze, ale wzbogacają je także inne, liczne gatunki: sztuki wizualne, muzyka, film i spotkania z artystami. Skierowany jest do osób ceniących odważne i nowatorskie projekty artystyczne, gotowych na spotkania z twórcami o wyraźnej wizji, dyskutującymi z otaczającą rzeczywistością.

Autorem grafiki wykorzystanej w tegorocznej identyfikacji festiwalu jest Bartłomiej Kiełbowicz, absolwent malarstwa na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. 

Opracowanie: Kamila Bogacewicz

 

Dni sztuki współczesnej

Do góry