Facebook icon
 • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Czytaj PL w Białymstoku

Dodana: 02.11.2021 13:08

Białystok jest miastem partnerskim ogólnopolskiej akcji Czytaj PL. Od 7 lat w ramach tej akcji aplikacja Woblink umożliwia bezpłatne pobieranie e-booków i audiobooków. Wśród udostępnionych w tym roku 12 tytułów znajdują się książki nagrodzone i docenione przez krytyków oraz czytelników. Akcja rozpoczęła się 2 listopada i potrwa do końca miesiąca.

Czytaj PL to projekt, który od kilku lat promuje czytelnictwo w Polsce i poza jej granicami. Przez te lata zaistniał na wszystkich kontynentach, skorzystało z niego kilkaset tysięcy osób z kilkudziesięciu tysięcy miejscowości i prawie 50 krajów z całego świata. Tylko w ubiegłym roku ponad 47 tysięcy użytkowników zrealizowało ponad 110 tysięcy wypożyczeń. Nie ma więc wątpliwości, że hasło tegorocznej edycji – akcja nie z tej ziemi – jest uzasadnione. Miasto Białystok uczestniczy w akcji od 2018 roku.

– W tegorocznej edycji Czytaj PL udajemy się w kosmiczną przygodę. Nie tylko dlatego, że proponujemy 12 nieziemsko wciągających książek, ale przede wszystkim dlatego, że rok 2021 jest rokiem szczególnym – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektorka KBF – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. – Obchodzimy setne urodziny Stanisława Lema i z tego powodu, selekcjonując bestsellery do bezpłatnego czytania i słuchania, położyliśmy silny nacisk na wątki lemowskie właśnie. „Akcja nie z tej ziemi” jak co roku oficjalnie zawita do polskich miast i miejscowości, w tym do Białegostoku, Grudziądza, Przemyśla, Olsztyna i Zielonej Góry – literackie sygnały będziemy wysyłać z ponad 30 miejsc.

Udział w tegorocznej akcji, która potrwa przez cały listopad, jest bardzo prosty: wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Woblink z App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Po zeskanowaniu kodów można pobierać bezpłatne e-booki i audiobooki z listy 12 dostępnych tytułów:

 • Kornel Filipowicz „Formikarium”
 • Anna Kańtoch „Wiosna zaginionych”
 • Tomasz Lem „Awantura na tle powszechnego ciążenia”
 • Stanisław Lem „Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników”
 • Aleksandra Lipczak „Lajla znaczy noc”
 • Robert Małecki „Żałobnica”
 • Tomasz Michniewicz „Chwilowa anomalia”
 • Marcin Mortka „Nie ma tego złego”
 • Dionisios Sturis „Gorzkie pomarańcze”
 • Beata Szady „Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie”
 • Robert J. Szmidt „Per aspera ad astra”
 • Magdalena Witkiewicz „Srebrna łyżeczka”

Z kodów QR będzie można także skorzystać na stronach internetowych i w social mediach tegorocznych partnerów akcji Miasta Białystok: Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego, Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia oraz Politechniki Białostockiej. Plakaty drukowane z kodami QR zostaną również rozmieszczone w autobusach miejskich.

Organizatorzy Czytaj PL: Miasto Kraków, KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Woblink. Partner strategiczny: Instytut Książki. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szczegółowe informacje o Czytaj PL znajdują się na stronie akcji.

Opracowanie: Kamila Bogacewicz

Do góry