• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Czy najpiękniejsze murale są w Białymstoku?

Dodana: 29.02.2016 15:53

Jeszcze tylko w poniedziałek (29 lutego) można oddawać głosy na Białystok jako na miasto z najpiękniejszymi muralami w Polsce

Portal Komunalny przygotował galerię ze zdjęciami najładniejszych, największych i najbardziej zaskakujących murali z różnych polskich miast: www.portalkomunalny.pl. Wśród nich nie zabrakło Białegostoku. O miano miasta z najpiękniejszymi malowidłami ściennymi rywalizuje dwanaście miejscowości.

Dzięki głosom internautów Białystok zajmuje obecnie pierwsze miejsce w zestawieniu, na stolicę Podlasia oddano ponad trzy tysiące głosów, druga jest Łódź z ponad 1,7 tys. głosów, trzeci – Gorzów Wielkopolski z prawie tysiącem. Głosowanie nadal trwa, zachęcamy białostoczan do obejrzenia zdjęć i udziału w internetowym głosowaniu.

– Murale zaczynają być traktowane jako swoiste wizytówki poszczególnych miast – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Wzbogacają przestrzeń publiczną, przyciągają wzrok przechodniów do np. zapomnianych budynków. Te białostockie murale na stałe wpisały się w miejski krajobraz, mają walory artystyczne i estetyczne.

W Białymstoku znajduje się ok. dwudziestu murali wielkoformatowych i kilkadziesiąt małoformatowych. Najbardziej znanym muralem jest „Dziewczynka z konewką” namalowana przez Natalię Rak na budynku przy Al. Piłsudskiego 11/4. Grafiki ścienne powstały w ramach różnych inicjatyw i akcji, np. tych przeprowadzonych przez Białostocki Ośrodek Kultury – East Side Street Art podczas Dni Sztuki Współczesnej. Wśród wieloformatowych grafik warto również wymienić niebieski mural promujący Up To Date Festival, ten z ul. Armii Krajowej, który powstał w ramach akcji uczącej tolerancji „Farby w rękę i pod rękę” czy też mural historyczny, upamiętniający deportacje w głąb ZSRR, zlokalizowany na Węglówce.

O wynikach głosowania poinformujemy we wtorek.

Kamila Busłowska

Do góry