• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Budki dla ptaków rozdane

Dodana: 13.02.2023 12:21

Urząd Miejski w Białymstoku zachęca mieszkańców do ochrony ptaków mieszkających na terenie miasta. W minioną niedzielę (12 lutego) w Parku Planty rozdano 250 budek lęgowych, które białostoczanie mogą zawiesić na swojej posesji. To była druga taka akcja zorganizowana przez Miasto.

Budki dla ptaków zostały kupione w styczniu. Miasto za 360 domków zapłaciło 10 tys. zł. Do mieszkańców, którzy w niedzielę (12 lutego) przyszli do Parku Planty, trafiło już 250 budek lęgowych wraz z instrukcją, dotyczącą ich prawidłowego zawieszenia. Trzeba było tylko wypełnić ankietę, wpisując do niej imię i nazwisko, numer telefonu, adres nieruchomości, na terenie której zawieszona będzie budka, a także miejsce planowanej lokalizacji budki (np. drzewo, budynek lub inne).

Osoby, które nie mogły przyjść do Parku Planty po budkę, mają jeszcze szansę na jej otrzymanie. Warunkiem jest przesłanie od poniedziałku (13 lutego), od godz. 8.00 wypełnionej ankiety drogą elektroniczną na adres budkidlaptakow@um.bialystok.pl. O tym, kto otrzyma budkę lęgową dla ptaków, decyduje kolejność zgłoszeń – tj. termin wpływu wiadomości elektronicznej z poprawnie wypełnioną ankietą, która jest dostępna w załączniku poniżej. Po weryfikacji zgłoszeń 50 osób otrzyma wiadomość zwrotną z terminem odbioru budki w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Słonimskiej 1. Pozostałe lub nieodebrane budki zostaną przekazane do przedszkoli i szkół z terenu Białegostoku.

Skrzynki lęgowe rozdawane przez Miasto wykorzystywane są głównie przez małe dziuplaki wtórne. To najczęściej sikory (bogatka, modraszka, uboga, czarnogłówka, czubatka, sosnówka), wróbel, mazurek, pleszka, kowalik, krętogłów, dzięciołek, muchołówka żałobna i białoszyja. W Białymstoku w takich budkach możemy spodziewać się bogatki, modraszki, mazurka, wróbla, pleszki, kowalika, muchołówki żałobnej.

To już druga taka akcja, organizowana przez Miasto Białystok. W lutym ubiegłego roku rozdano łącznie 328 budek lęgowych.  Pracownikom urzędu udało się zebrać dane dotyczące 300 budek zawieszonych wówczas przez mieszkańców miasta. Wynika z nich, że ptaki zasiedliły 137 domków, czyli aż 45%. Zebrane informacje wskazują, że gatunkiem, który w największej liczbie zasiedlił budki rozdane w lutym 2022 r., była sikorka bogatka, na drugim miejscu znalazł się wróbel, na trzecim mazurek, a na czwartym modraszka. Ponadto, jak wskazali uczestnicy akcji, w budkach pojawiły się również pleszki, szpaki oraz sikorki sosnówki.

Opracowanie: Anna Kowalska

Ankieta: Budki lęgowe dla ptaków (do odczytu)

rozmiar: 21,84 KB DOCX pobierz

Ankieta: Budki lęgowe dla ptaków

rozmiar: 378,28 KB PDF pobierz
Do góry