Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

BOSiR znowu działa

Dodana: 12.02.2021 11:55

Od dziś (12 lutego) jest czynna narciarnia na Dojlidach, otworzyły się pływalnie, wznowił działalność Tor Białystok, a Hotel BOSiR udostępnia gościom połowę pokoi. Tylko lodowisko i Stadion Lekkoatletyczny pozostają dostępne wyłącznie dla sportowców zawodowych.

Na tę możliwość czekało wiele osób, dla których ważna jest aktywność fizyczna. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 11 lutego 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji otworzył miejskie obiekty. Od dziś (piątek, 12 lutego) są czynne:

  • Pływalnia Sportowa przy ulicy Włókienniczej 4, 
  • Pływalnia Rodzina przy ulicy Stromej 1a, 
  • Pływalnia Kameralna przy ulicy Mazowieckiej 39c, 
  • Tor Białystok na Krywlanach, 
  • narciarnia w Ośrodku Sportów Wodnych „Dojlidy”, 
  • Hotel BOSiR przy ulicy Wołodyjowskiego 5. 

Pływalnie zapraszają miłośników sportów wodnych już od rana. Szczegółowe harmonogramy znajdują się na stronie Miejskoaktywni.pl. Można pływać rekreacyjnie bez konieczności udziału w zajęciach sportowych (pływanie indywidualne, na takich zasadach jak przed epidemią koronawirusa). Czynne są sauny, jacquzzi, masażery, plac zabaw dla dzieci itp. Jak w każdej przestrzeni publicznej, obowiązują zasady sanitarne. Aż do momentu rozpoczęcia aktywności fizycznej należy zasłaniać nos i usta. Należy utrzymywać przynajmniej 1,5-metrowy odstęp od innych osób, dezynfekować dłonie. Ważną kwestią jest także przed wejściem do basenu umycie całego ciała pod prysznicem. Środki czystości – płyny do dezynfekcji oraz mydło – dostępne są dla wszystkich klientów na terenie obiektów.

Od dziś na Pływalni Kameralnej ruszają zajęcia aqua aerobiku oraz ćwiczenia o charakterze rehabilitacyjnym i korygujące wady postawy. W kolejnych dniach aqua aerobik będzie wznawiany na kolejnych pływalniach: w środy na Pływalni Rodzinnej, we wtorki i czwartki na Pływalni Sportowej. Od jutra (13 lutego) zostaną wznowione, zgodnie z dotychczasowymi harmonogramami, zajęcia nauki i doskonalenia pływania organizowane przez BOSiR na wszystkich pływalniach. 

Działa też narciarnia na Dojlidach. Trasy biegowe zostały już wytyczone. Aktualnie to ok. 600 metrów trasy narciarskiej przez teren latem wykorzystywany do plażowania, boiska do plażowej piłki nożnej i siatkówki. Co istotne, można z nich korzystać także po zmroku, bo są oświetlane. W tym roku naturalnego śniegu jest tak dużo, że ślady mogły być założone nie tylko wzdłuż plaży, ale też wokół całego stawu dojlidzkiego. To trasa o długości ok. 3 km w malowniczej scenerii. Trasy są łatwe do pokonywania, dlatego chętnie korzystają z nich najmłodsi narciarze i całe rodziny.

W wypożyczalni jest 100 kompletów narciarskich: kijki, narty o długości od 100 cm do 195 cm z wiązaniami, buty narciarskie w rozmiarach od 28 do 47,5. Narty są z tzw. łuską w środkowej ich części, ułatwiającą stawianie pierwszych kroków w narciarstwie.

Wypożyczalnia czynna jest codziennie. Od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-19.00 (ostatnie wypożyczenie sprzętu o godz. 18.00). W soboty i niedziele w godz. 9.00-18.00 (ostatnie wypożyczenie sprzętu o godz. 17.00). Tu również trzeba przestrzegać zasad sanitarnych powszechnych w przestrzeni publicznej, między innymi utrzymywać dystans od innych osób, zasłaniać usta i nos, przed skorzystaniem z wypożyczalni dezynfekować dłonie, czekać na swoją kolej na zewnątrz budynku, w miarę możliwości płacić za pomocą kart zbliżeniowych.

Dojlidy to miejsce bardzo popularne wśród miłośników lodowatych kąpieli. Z myślą o nich jest utrzymywane specjalne miejsce do morsowania przy pomoście, przy budynku administracyjno-gastronomicznym. Można do niego dojść odśnieżoną ścieżką przy lesie – poza wytyczonymi torami do nart biegowych wzdłuż plaży.

Tor Białystok jest odśnieżony i przygotowany dla kierowców, którzy chcą podnosić swoje umiejętności prowadzenia pojazdów. W pierwszej kolejności odbędą się swobodne jazdy samochodowe. Godzinne treningi zaplanowane są na:

  • sobotę, 13 lutego, w godz. 12.00-13.00, 13.30-14.30 i 15.00-16.00,
  • niedzielę, 14 lutego, w godz. 12.00-13.00, 13.30-14.30 i 15.00-16.00,
  • środę, 17 lutego, 13.30-14.30 i 15.00-16.00.

Jazdy są zaplanowane w harmonogramie obiektu w lewym górnym rogu strony Miejskoaktywni.pl/TorBialystok. Niezmienne pozostają zasady korzystania z tego obiektu. Na jazdę trzeba zgłaszać się na 30 minut przed rozpoczęciem sesji. Pozwoli to na punktualne przeprowadzenie odprawy oraz optymalne wykorzystanie opłaconej jazdy. Zalecane jest także wcześniejsze wydrukowanie, podpisanie i przekazanie obsłudze dostępnego na stronie oświadczenia, co usprawni proces rejestracji. Należy również zapoznać się z regulaminami obowiązującymi na torze.

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem na lodowisku nie mogą się odbywać ogólnodostępne ślizgawki. Dlatego ten obiekt oraz Stadion Lekkoatletyczny do końca lutego 2021 r. pozostaną otwarte tylko dla tzw. sportowców zawodowych (osób pobierających stypendia sportowe, członków kadry narodowej, reprezentacji olimpijskiej lub paraolimpijskiej). Tacy sportowcy, po przedstawieniu odpowiednich dokumentów i po umówieniu się z kierownictwem obiektu, mogą trenować na lodowisku i Stadionie Lekkoatletycznym.

Trzeba pamiętać, że wszystkie obiekty BOSiR działają bez udziału publiczności.

Opracowanie: Agnieszka Błachowska

Do góry