Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Bieg Pamięci Sybiru – trzecia edycja

Dodana: 11.02.2021 13:29

Od 9 do 23 lutego trwa Bieg Pamięci Sybiru – Wirtualnie, po raz trzeci organizowany przez Muzeum Pamięci Sybiru i Fundację Białystok Biega. To wydarzenie pozwala na uhonorowanie setek tysięcy polskich obywateli wywiezionych na Wschód w 1940 r.  

Udział w tegorocznym biegu potwierdziło 1258 uczestników. Do tej pory przebiegli oni 3200 kilometrów. Do udziału w wydarzeniu mógł zgłosić się każdy, bez względu na wiek, miejsce zamieszkania czy przygotowanie sportowe. Ważne, żeby uczestnik choć raz między 9 a 23 lutego przebiegł lub przemaszerował jednorazowo minimum 5 km. Wszystkie kilometry są zliczane – organizatorzy chcą się przekonać, dokąd zdołają „dobiec” uczestnicy. Biegacze uczestniczą w wydarzeniu indywidualnie. Jest to podyktowane reżimem sanitarnym związanym z zagrożeniem koronawirusem. Sportowa rywalizacja nie jest w tym przypadku ważna. Najistotniejsze jest zachowanie pamięci. Bieg Pamięci Sybiru jest dedykowany ofiarom zbrodni władz sowieckich sprzed 81 lat, czyli pierwszych masowych deportacji na Wschód, które rozpoczęły się 10 lutego 1940 r.

W dwóch poprzednich edycjach wydarzenia wzięło udział prawie 1800 biegaczy. W 2019 r. uczestnicy przebiegli 5 km w Lesie Pietrasze. Natomiast w 2020 r. odbyły się dwa biegi – Dzienny i Nocny. Trasy zostały wzbogacone o historyczne rekonstrukcje, zapadające w pamięć efekty świetlne i dźwiękowe.

Agnieszka Błachowska

Do góry