Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Białystok z szansą na organizację UEFA Women's Euro 2025

Dodana: 17.11.2021 12:27

W 2025 roku odbędzie się Turniej Finałowy Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Kobiet (UEFA Women's Euro 2025). Polski Związek Piłki Nożnej zgłosił do Unii Europejskiej Związków Piłkarskich deklarację ubiegania się o prawo organizacji tego prestiżowego turnieju. Jednym z miast, które mogą być gospodarzem tej imprezy, jest Białystok.

Rozgrywki te są najważniejszym wydarzeniem sportowym w ramach rywalizacji kobiecych reprezentacji narodowych w piłce nożnej w Europie. Ranga tych rozgrywek wzrasta z edycji na edycję, zaś sama impreza cieszy się olbrzymią renomą i zainteresowaniem. W turnieju w 2025 roku wezmą udział 24 drużyny. Wydarzenie o europejskim zasięgu byłoby dla Polski, jak również dla miast–gospodarzy, wielką szansą na promocję naszego potencjału turystycznego i kulturowego na arenie międzynarodowej, a także kolejnym krokiem w rozwoju dyscypliny sportu, jaką jest piłka nożna. Turniej jest także niepowtarzalną szansą na zdobycie cennego doświadczenia w zakresie organizacji wydarzeń na najwyższym światowym poziomie. PZPN przeprowadził analizę wymogów określonych przez UEFA wobec potencjalnych stadionów-aren turnieju, a następnie dokonał wyboru potencjalnych miast–gospodarzy dysponujących odpowiednimi obiektami stadionowymi.

– Na tej liście znalazł się także Białystok wraz ze stadionem miejskim przy ul. Słonecznej – poinformował prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Składamy zatem aplikację konkursową, czyli deklarację uczestnictwa w procesie aplikacyjnym jako miasto–gospodarz. Dla naszego miasta byłaby to z pewnością wielka atrakcja i prestiż.  

Na podstawie wypełnionego formularza, PZPN przekaże wszystkim zainteresowanym miastom szczegółowe wytyczne UEFA. Uzyskanie prawa do organizacji Turnieju będzie możliwe wyłącznie wtedy, gdy dane miasto będzie w stanie spełnić wymagania UEFA odnoszące się do infrastruktury, przygotowania przestrzeni publicznej oraz obsługi drużyn,  kibiców, gości VIP, mediów i sponsorów.

Decyzja Komitetu Wykonawczego UEFA o wyborze Państwa Gospodarza zostanie ogłoszona 7 grudnia 2022 r.

Anna Kowalska

Do góry