Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Białystok w żółtej strefie

Dodana: 09.10.2020 13:28

Ze względu na rosnące zagrożenie COVID-19 od 10 października cały kraj zostanie objęty strefą żółtą, z wyłączeniem powiatów należących do czerwonej. Miasto Białystok będzie w żółtej strefie. Warto zapoznać się zasadami bezpieczeństwa, które będą obowiązywały mieszkańców. Trzeba pamiętać o maseczkach, dystansie społecznym i dezynfekcji.

Na stronie www.gov.pl zostały opublikowane zaktualizowane zasady bezpieczeństwa obowiązujące ze względu na epidemię koronawirusa, wciąż czekamy na ministerialne rozporządzenia regulujące zakres obostrzeń.

Od soboty (10 października) w całym kraju będzie obowiązywało zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej, także na zewnątrz. Usta i nos będzie więc trzeba zakrywać nie tylko w sklepach i autobusach, ale także na ulicy. Nakaz nie będzie obowiązywał na terenie lasu, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego i plaży. Zwolnione z obowiązku zakrywania nosa i ust będą osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność.

Wprowadzone zostaną także ograniczenia w organizacji imprez kulturalnych. W wydarzeniach, które będą odbywały się w przestrzeni zamkniętej, będzie mogło uczestniczyć 25% publiczności. Według takich samych zasad będą funkcjonować kina. W wydarzeniach kulturalnych organizowanych w plenerze będzie mogło wziąć udział maksymalnie 100 osób. Jednak liczba uczestników nie będzie mogła być większa niż 1 osoba na 5 m2.

W lokalach gastronomicznych będzie trzeba zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinny przypadać co najmniej 4 m2. Nie będzie tam można udostępniać miejsc do tańczenia. W przypadku organizacji chrzcin, wesel czy innych imprez okolicznościowych będą obowiązywały limity uczestników. Ograniczenie wynosi 75 osób i wejdzie w życie za tydzień, czyli 17 października.

Nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może w nich uczestniczyć maksymalnie 150 osób. Uczestnicy powinni zakrywać usta i nos, zachować minimum 1,5 m odstępu między sobą. Pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.

Zasady bezpieczeństwa są dostępne na stronie rządowej w zakładkach: Aktualności, Ważne informacje oraz stronie Ministerstwa Zdrowia.

Kamila Bogacewicz

Tekst alternatywy do grafiki informacyjnej na temat obostrzeń

rozmiar: 13,22 KB DOCX pobierz
Do góry