• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Białystok w letniej szacie

Dodana: 26.06.2024 11:04

Zakończyła się zmiana dekoracji kwiatowej w mieście. Zamiast wiosennych kwiatów na rabatach, rondach i w donicach pojawiły się letnie.

Stokrotki, bratki, tulipany, którymi Białystok przywitał wiosnę, zniknęły. W różnych miejscach – m.in. przy Pałacyku Gościnnym i Kościele Katedralnym, na Rynku Kościuszki, obok budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Słonimskiej, przy Białostockim Teatrze Lalek – zostały ustawione 23 wieże kwiatowe. Obsadzone są głównie surfiniami w kolorach białym, fioletowym, różowym. Niektóre uzupełnione są roślinami innych gatunków, takimi jak ipomea czy uczep.

Zależy nam na tym, aby przez te letnie miesiące nasze miasto wyglądało jak najpiękniej. Niech cieszy swoim widokiem mieszkańców i turystów, niech zachęca białostockie rodziny do spacerów – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Zmieniono również nasadzenia na Rondzie Lussy. Zamiast bratków i tulipanów posadzono białe i czerwone begonie, aksamitki oraz supertunie Vista. W 177 donicach stojących oraz w 294 donicach wiszących na słupach dominują surfinie w kolorach białym, różowym, fioletowym. W kompozycjach kwiatowych w donicach nasadzone zostały niecierpki, gaura, scewole i komarzyce.

Zakończyły się też prace związane ze zmianą gatunków z wiosennych na letnie w bordiurach kwiatowych na terenie Salonu Ogrodowego w Parku Branickich. W ramach letniej kolekcji   można tam znaleźć między innymi następujące gatunki: heliotrop, bodziszek leśny,  słonecznik (odmiany z grupy niskich 25-30 cm), jeżówka  purpurowa, aksamitka wzniesiona,  szałwia omszona, ostróżka wyniosła, smagliczka skalna, niecierpek nowogwinejski. Łącznie w Ogrodzie Branickich nasadzono ok. 15 tys. roślin. Jako uzupełnienie kompozycji znów pojawiły się 82 donice z roślinami oranżeryjnymi.

Anna Kowalska

Do góry